'Sayın Öcalan' sözü hapse attırdı

  • Giriş : 02.11.2007 / 14:28:00

Van'ın Bostaniçi beldesinin DTP'li Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, teröristbaşına 'Sayın Öcalan' dediği için 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP'li Belediye Başkanı Şimşek hakkında bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerindeki konuşmasında teröristbaşı bebek katili için 'Sayın Öcalan' ibaresini kullandığı gerekçesiyle hakkında örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla dava açılmıştı.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı. Mahkeme heyeti Şimşek'e 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7-2 maddesi gereğince 1 yıl hapis cezası verdi.

Mahkemenin verdiği kararı değerlendiren Şimşek, konuşmasında siyasi süreci değerlendirdiği için, 'Sayın Öcalan' ibaresinin örgüt propagandası kapsamına girmediğini savundu.

Kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) de götüreceklerini belirten Gülcihan Şimşek, "Türkiye'nin AİHM'de altına imza attığı maddeler var. Dava dosyasının Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini ya da 301 kapsamında sürdürülmesi taleplerimiz oldu ancak bu taleplerimiz reddedildi. Bu süreçte böyle bir kararın verilmesi son yaşanan sürece denk düşmektedir. Bu nedenle verilen kararın siyasi olduğunu düşünüyoruz." iddiasında bulundu. Şimşek'in avukatı Dincel Aslan ise verilen kararı temyiz edeceklerini söyledi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious