Sayıştay denetimi olağan

Sayıştay denetimi olağan.17098
  • Giriş : 16.10.2008 / 21:06:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Sayıştay denetimlerinin olağan bir parçası olan bazı sorguların 'usulsüzlük' olarak nitelenmesinin, sorumlu gazetecilikle bağdaşmadığını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükşehir Belediyesinden, son günlerde bazı gazetelerde yer alan Sayıştay denetimiyle ilgili haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, Sayıştay denetçilerinin rutin denetimlerinde bazı hususları sorgulamaya değer görmesinin olağan olduğu belirtildi.

Açıklamada, 1994'ten beri düzenli olarak her yıl denetim yapan Sayıştay'ın, örneğin 2007'de incelediği 17 bin dosyadan belediyeye yönelttiği sorgu adedinin sadece 27 olduğu vurgulanarak, bir hususun sorgu konusu yapılmasının, o işin yanlış olduğunu göstermeyeceği kaydedildi.

Sayıştay sorgularına verilen cevapların, raportör görüşüyle ilgili daireye sunulduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Hesap yargılaması yapılmadan, 'olağan ve rutin' bir sorgu işlemi, bazı gazetelerde 'İBB hesaplarında usulsüzlük' şeklinde sunulmuştur. Her yıl yapılan Sayıştay denetimlerinin olağan bir parçası olan bazı sorguların, denetim süreci daha tamamlanmadan, peşin hükümle 'usulsüzlük' olarak nitelenmesi, sorumlu gazetecilikle bağdaşmamaktadır.''

Açıklamada, Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerinin koordinasyon içinde çalışmasının son derece doğal olduğu ifade edilerek, bu durumun bazı haber ve köşe yazılarında ''Meclis üyelerine uyarı'', ''Bürokratlarda panik'' şeklinde tanımlanmasının da yersiz olduğu belirtildi.

Büyükşehir Belediyesinin, ''saydamlık ve hesap verme''yi sadece hukuksal değil, aynı zamanda etik bir gereklilik olarak gördüğü, bu nedenle Türkiye'nin en saydam kurumlarından biri olduğu vurgulanan açıklamada, ''Öyle ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sadece Sayıştay denetimiyle yetinmeyen ve kamu kuruluşları arasında uluslararası bir denetim firmasına da denetim yaptıran ilk kamu kurumudur'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*