SAYIŞTAY'dan Gökçek'e rapor darbesi

SAYIŞTAY'dan Gökçek'e rapor darbesi.11272
  • Giriş : 08.01.2009 / 22:20:00

Sayıştay: Melih Gökçek, Belediye'yi 37 milyon lira zarara uğrattı... Gökçek'in başı yine çok ağrıyacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sayıştay: Melih Gökçek, Belediye'yi 37 milyon lira zarara uğrattı

Gökçek ve bürokratlarının, trilyonluk kamu zararına yol açan ilginç bir kiralama skandalı ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri, Ankara Anakent Belediyesi'nin şehirlerarası otobüs terminali işletmesi kompleksinin 2006 yılı da dahil olmak üzere 7 yıllık kirasını hiç almadığını saptandı.

Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi'nin şehirlerarası otobüs terminali AŞTİ kompleksinin kirasını 7 yıldır hiç almadığı, bu nedenle de kamunun 37 milyon 734 bin TL zarara uğratıldığı ortaya çıktı. Sayıştay, Gökçek'in de aralarında bulunduğu 18 belediye bürokratını zararın sorumluları olarak belirledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, yeniden belediye başkan adayı gösterdiği Gökçek ve bürokratlarının, trilyonluk kamu zararına yol açan ilginç bir kiralama skandalı ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri, mülkiyeti Ankara Anakent Belediyesi'ne ait olan AŞTİ'nin kiraya verilmesi ihalesi, kıymet takdiri ve sözleşmelerini incelemeye aldı. Sayıştay'ın sorgulamasına göre, Ankara Anakent Belediyesi ile belediyenin ortağı olduğu Başkent Ulaşım ve Dağıtım Hizmetleri Proje Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ (BUGSAŞ) 28 Ocak 2000 tarihinde 4047 noter numaralı kira sözleşmesiyle AŞTİ otobüs terminali kompleksini kiraya verdi. Sayıştay'ın yaptığı inceleme sonucunda, şehirlerarası otobüs terminali işletmesi komp-leksinin 2006 yılı da dahil olmak üzere “7 yıllık kirasının hiç alınmadığı” saptandı. Yapılan denetimlerde borcunu zamanında ödemeyen şirket hakkında belediye tarafından tahliye davası açılmadığı da anlaşıldı.

Sayıştay, Ankara Anakent Belediyesi'nin AŞTİ'den 7 yıl boyunca hiç kira almaması nedeniyle oluşan kamu zararını 37 milyon 734 bin 269 TL olarak hesapladı. AŞTİ içerisindeki terminal, kafeterya, restoran, kafe, banka, market, kırtasiye, kantin, çay bahçesi gibi yerlerin işletme hakkını kiralayan BUGSAŞ'tan belediyece alınacak kira bedelleri hesaplanırken KDV'nin de hesaba katılmadığı belirlendi. Sorguda, AŞTİ kompleksinin muhammen bedelini tespit eden kıymet takdir komisyonunu bu bedeli hangi unsurlara dayanak belirlediğinin anlaşılamadığı vurgulandı. Yapılan incelemelerde, AŞTİ'nin kiralanmasına ilişkin sözleşmenin Ankara Anakent Belediyesi'ni zarara uğratacak nitelikte hükümler içerdiğine işaret edildi.

Sayıştay çalışmasında, AŞTİ'nin kiralanmasında oluşan zararın sorumluları de tek tek belirtildi. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, hem belediye gelirlerini takip ve tahsil etmekle sorumlu görevli olarak hem de ihalenin ve kira sözleşmesinin yapılması aşamalarında sorumluluğu olan kamu görevlileri arasında gösterildi. Gökçek dışında genel sekreter, Hesap İşleri Daire Başkanı ve encümen üyelerinin aralarında yer aldığı 17 bürokrat, kamu zararının sorumlusu olarak belirlendi.

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*