SBS 2013 iptal mi? - SBS'de hata - SBS sonuçlarında hata

SBS 2013 iptal mi? - SBS'de hata - SBS sonuçlarında hata.13628
12.07.2013 / 14:13:24

SBS sonuçları iptal mi edilecek? MEB, SBS sonuçlarına inceleme başlatıyor. Sonuçlar tekrar açıklanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


SBS sonuçları hakkında MEB’den flaş karar. SBS yani Seviye Belirleme Sınavı sonuçları açıklandı kıyamet koptu. İşte SBS sonuçları ve hatalı sorular. SBS 2013 sonuçları için şikayetler oldu ve MEB inceleme başlattı. SBS sonuçlarına etki eden Almanca, Fransızca ve İngilizce sorularının hesaplanmalarında bir yanlışlık olduğu şikayetleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı inceleme başlattı.

Bakanlık SBS soruları ve sonuçları incelemelerini tamamlayıp öğleden sonra SBS sonuçlarını tekrar açıklayacağını duyurdu.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, bir milyon 112 bin 604 öğrencinin yarıştığı 2013 yılı 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarını açıkladı. SBS'de 110 öğrenci tüm soruları doğru cevapladı. Bu öğrencilerden sadece 16'sı ders notları yüksek olduğu için 500 tam puan aldı.

2013 OYP'ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı (201 puan ve üzeri) bir milyon 49 bin 293 olarak gerçekleşti. 2013 OYP'ye göre 16 öğrenci birinci oldu. 16 birinciden sadece biri devlet ortaokulu öğrencisi, diğer 15 öğrenci özel okul öğrencisi. İstanbul'dan 7, Eskişehir'den 2 birinci çıktı. Diğer birinciler ise Manisa, Konya, Diyarbakır, Zonguldak, Kütahya, Aydın ve Gaziantep'ten illerinden.

8 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilen sınavda öğrencilere, 100 soru soruldu. Bu sorular, sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları tarafından tekrar incelendi. Kurul ve komisyonlar iptali gerektiren herhangi bir soru tespit edemedi.

SBS ve OYP sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihi itibariyle www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yer alan e-Okul veli bilgilendirme sayfasında yayınlanmaya başladı. Bakanlık, sonuçların açıklanmasının ardından yazılı açıklama yaptı. OYP'ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğu belirtilen açıklamada, "Okul müdürleri, veliler ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, http://oges.meb.gov.tr adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekmekte. Özellikle, tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekmektedir." denildi.

İSTEYEN ELEKTRONİK ORTAMDA İSTEYEN FORM DOLDURARAK TERCİH YAPABİLECEK

Bakanlığın açıklamasına göre, OYP'si 201 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 (on) tercih yapabilecek. Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacak. Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan 'Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu'nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak duyurulacak. Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler '2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nun II. Bölümünde açıklandı. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*