SBS davasında karar verildi

SBS davasında karar verildi.9759
  • Giriş : 13.03.2009 / 18:09:00

Danıştay 8. Dairesi, Seviye Belirleme Sınavının (SBS) yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davayı reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daire, ortaöğretime yerleştirme puanına "davranış puanının yüzde 5'inin" eklenmesini öngören düzenlemenin ise yürütmesini durdurdu.

Bir veli, 06 Ekim 2007 gün ve 2665 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Lise ve Ortaokullar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Seviye Belirleme Sınavının (SBS) iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, iptali istenilen yönetmeliğin 1. maddesinin son cümlesindeki "...ve davranış puanlarına..." ibaresinin yürütülmesini durdururken, yönetmeliğin diğer hükümleri ile SBS'nin yürütmesinin durdurulması talebini oybirliğiyle reddetti.

Daire kararında, "liselere öğrenci kaydının, ilköğretimin 6, 7 ve 8. sınıflarında yapılacak SBS sonucu olacağı hususu öğrenci başarısının tek bir sınavla değerlendirilmesinin getirdiği sorunları ortadan kaldırmak, öğrencilerin ilköğretim boyunca okulda göstermiş oldukları başarıları değerlendirmek bakımından" iptali istenen yönetmeliğin, ana ilkeleri ve amaçları yönünden hukuka aykırılığından söz edilemeyeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*