Sbs ek yerleştirme sonuçları 2013 - Lise ek yerleştirme sonuçları 2013

Sbs ek yerleştirme sonuçları 2013 - Lise ek yerleştirme sonuçları 2013.21531
03.10.2013 / 09:25:29

Lise ek yerleştirme sonuçları için başvurular bütün hızıyla sürüyor. Başvurular bugün başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri ve bu okulların kayıt dönemi hakkında bilgiler bulunacak.

Ayrıca veliler yerleştirme sonucu ile ilgili bilgilerini https://e-okul.MEB.gov.tr adresinden takip edebilecek. SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecek. Bu arada Bursa’da boş kontenjanı bulunan ortaöğretim kurumları pansiyonları için mahalli sınav açılıyor. Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammet Asil Başkanlığında toplanan İl Yatılılık ve Bursluluk Komisyonunca alınan karar gereği, ortaöğretim kurumları bünyesinde bulunan pansiyonların boş kontenjanlarına mahalli sınavla öğrenci alınacak.

Açıklanan takvime göre ortaöğretim kurumlarına bağlı pansiyonların boş kontenjanları 24 Eylül’de ilan edilecek. Boş kontenjanların ilan edilmesinin ardından başvurular 24 Eylül – 04 Ekim tarihleri arasında alınacak. Pansiyonların boş kontenjanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin belirtilen tarihler arasında pansiyonu bulunan okul müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. İlçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak olan mahalli sınavlar; Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, B.Orhan Gemlik, İnegöl, Karacabey, Keles, Mustafakemalpaşa, İznik, Mudanya, Orhaneli ve Yenişehir ilçelerinde 07 Ekim 2013 tarihinde saat 14.30’da gerçekleştirilecek. Sınav sonuçlarının 08 Ekim’de ilan edilmesinin ardından asıl listede bulunan öğrencilerin kayıtları 9-10 Ekim tarihlerinde, yedek listede bulunan öğrencilerin kayıtları ise 21-22 Ekim 2013 tarihleri arasında düzenlenecek.

Öte yandan Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’ne, ek yerleştirme ile 20132014 eğitim ve öğretim yılında 40 öğrenci alınacak.

Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ne, Peyzaj Mimarlığı Bölümü ile Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinden sonra Mimarlık Bölümü'ne de öğrenci alınması ile ilgili yapılan açıklamada, “Bölümün öğrenci alması ile birlikte özellikle bölgemizdeki uzman planlama ve tasarımcı açığını gidereceği düşünülmektedir. Mimarlık Bölümü’ne öğrenci alımı ile ilgili başvurular, YÖK’ün ek yerleştirme başvuru kılavuzundan öğrenilebilecek.”

Bu arada Okul çağında olup okula gitmeyen öğrenci sayısı 893 bin olduğu belirtiliyor. Bu sayı Şanlıurfa’da ise 110 bin olarak ifade ediliyor. İki haftayı aşkın süredir okula gitmeyip pamuk tarlalarında çalışan öğrencileri iş başında ziyaret eden Eğitimsen Şanlıurfa Şubesi, bu ayıbın üstünün örtülmesini istedi.

Şanlıurfa’da okul çağında olup okula gitmeyen 110 bin öğrenci olduğu belirtiliyor. Bunlardan kimi pamuk tarlalarında, kimi biber, kimisi de fıstık tarlasında. Tarlada çalışan öğrencilerin sorununa dikkat çekmek isteyen Eğitimsen Şanlıurfa Şubesi pamuk tarlasında çalışan öğrencileri işbaşında ziyaret edip, okula neden gitmediklerini sordu. Bozova ilçesine bağlı Eskin köyü Tekin mezrasındaki bir tarlada öğrencilerle birlikte pamuk toplayan sendika üyeleri öğrencilere okula dönmeleri için çAğrı yaptı. Öğrencilere kitap ve okul çantası hediye eden sendika yöneticileri okul çağında olan öğrencilerin tarlada çalışmasını ayıp olarak nitelendirdi. Burada konuşan Eğitimsen Şanlıurfa Şube Başkanı Halit Şahin, iki haftadır okullar açık olmasına rağmen halen öğrencilerin pamuk tarlalarında çalışmak zorunda kaldığını söyledi."Yaklaşık 110 bin öğrencimiz şuanda okullara gitmiyor.Aileleri ile birlikte pamuk tarlalarında çalışmak zorunda kalıyorlar." diyen Şahin, her yıl İŞKUR tarafından Toplum Yaranına Çalıştırma projesi kapsamında işe alınan işçilerin öğrenci velilerinden seçilmesini önerdi. Her yıl ortalama 12 bin kişinin İŞKUR tarafından çalıştırıldığını dile getiren Şahin, "Tarlaya gitmek zorunda kalan öğrencilerin velileri işe alınsın. En azından okulların açık olduğu dönemlerde bu öğrencilerimiz tarlada değil, okullara gider velilerimiz de kendi maaşlarını alıp okullar tatil olana kadar çocuklarla birlikte eğitim öğretime devam ederler." dedi. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*