SBS soruları 2013 - SBS puan hesaplama - SBS 8. sınıf soruları

SBS soruları 2013 - SBS puan hesaplama - SBS 8. sınıf soruları.20588
08.06.2013 / 12:08:30

8. sınıfların girdiği SBS tamamlandı. Binlerce öğrencinin girdiği SBS'de kim ne kadar yanlışı olduğunu MEB'den öğrenecekç

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


meb.gov.tr adresinden soru ve cevaplara 13:00'ten itibaren ulaşabilirsiniz. SBS ğuan hesaplama için bu adresi açın: anafen.com/uygulamalar/puanhesaplama İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin gireceği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) saat 10.00 itibari ile başladı. Öğrenciler sınava girecekleri okulların kapısından içeri heyecanla ilk adımlarını attı.

Sınava girecek öğrencilerden daha çok velilerin heyecanlı olduğu dikkat çekti.  Ebeveynler sınava girecek çocukları için sosyal medya üzerinden dua ve sessizlik talep etti.

Bu arada yabancı öğrenciler de Köşk'e çıktı. 23 ülkeden 82 öğrenciyi Çankaya Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe Olimpiyatları’nın barış ve kardeşliğe yaptığı katkıya dikkat çekti. “Farklı diller, dinler, ırklar ve kültürler saygı içinde yaşamalı. Birbirini baskı altına alma gayretleri her zaman dünyadaki en büyük çatışma ve acıların kaynağı olmuştur.” dedi.

11. Türkçe Olimpiyatları’na katılmak üzere Türkiye’de bulunan öğrenciler, dün Çankaya Köşkü’ndeydi.  23 ülkeden gelen 82 çocukla yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe Olimpiyatları’nın barış ve kardeşliğe büyük katkı sağladığını söyledi.  Farklı dillerin, ırkların, dinlerin,  inanışların ve kültürlerin birbirine saygı duyması gerektiğini vurgulayarak  “Birbirini baskı altına alma gayretleri, dünyadaki en büyük çatışma ve acıların kaynağı olmuştur. Bundan sonra da böyle tehlikeler vardır.” uyarısında bulundu. Olimpiyatların Türkiye’ye, Türkçeye ve kültürümüze en büyük hizmet olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı ayrıca “Kamu kaynağı kullanılmadan, sivil toplumun gönüllü katkılarıyla gerçekleştirilmesi olimpiyatları çok daha değerli kılmaktadır.” ifadelerini kullandı. Öğrencilere “Sizlere yol gösterenleri ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum.” dedi.  Olimpiyat çocukları da Cumhurbaşkanı’na sürpriz yaptı. Azerbaycanlı Demir Demirov, Gül’ün çok sevdiği “Şen Olasın Ürgüp” türküsünü seslendirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, olimpiyatlar için gelen 82 çocuğu eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte kabul etti. Öğrenciler şiir okuyup türkü söylerken Gül ile eşi, çocukların hepsiyle teker teker ilgilendi. Malavili Ahmet Tuavi, Hz. Mevlânâ’nın “Etme” şiirini okurken Tunuslu Umran Zayed de “Benzemez Kimse Sana” isimli şarkıyı seslendirdi. Kırgız öğrencilerin Trabzon yöresi halk oyunları Gül ve eşinden büyük alkış aldı. Gül, olimpiyatları televizyondan izlediğini anlatarak, “Nasıl bütün Türkiye’yi dolaştığınızı, Türk halkının size kucak açtığını ve onlara sunduğunuz bu güzel gösteriler, şarkılar, türküler ve şiirlerle onları nasıl mest ettiğinizi görüyorum. Zaman zaman ekran başında sizleri izlerken aynı zevki alıyoruz.” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 2 bin öğrencinin dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye geldiğine dikkat çeken Gül, “Dünyanın neredeyse bütün ülkelerinden öğrencileri Türkiye’ye getirmek, Türkiye’de şehir şehir gezdirip Türk halkıyla buluşturmak büyük bir organizasyon. Sizlere yol gösterenleri ve emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum.” diye konuştu.  Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam, Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan’ın da katıldığı tören sonunda Senegal’den bir öğrenci Cumhurbaşkanı Gül’e özel bir hediye takdim etti.

Güney Afrika'nın kurucusu Nelson Mandela, akciğer enfeksiyonunun nüksetmesi sonucu hastaneye kaldırıldı. Güney Afrika Devlet Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada, 94 yaşındaki liderin sağlık durumu "kritik ama stabil" olarak tanımlandı. Mandela'nın son bir kaç gündür hasta olduğu bilgisine yer verilen bildiride, eski devlet başkanının cumartesi sabahı yerel saatle 01.30'da Pretoria'daki bir hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Ömrünü beyazların ırkçı rejimine karşı mücadeleye adayan Nelson Mandela, 27 yıl hapis yattı. 1994'te Demokratik Güney Afrika'nın ilk siyah devlet başkanı olan efsane lider, 1999'a kadar görevde kaldı. Nobel Barış Ödülü sahibi Mandela, en son aynı şikayetten 9 gün hastanede kalarak 6 Nisan'da taburcu olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*