SBS soruları gerçekten zor muydu?

SBS soruları gerçekten zor muydu?.13314
  • Giriş : 10.06.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 10.06.2009 / 00:11:55

SBS’2009 sınvanda 7. ve 8. sınıf öğrenciler, Türkçe soruları zor olarak nitelendirdi. Uzmanlar ne diyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Final Dergisi Dershaneleri Öğretmenleri'nin SBS değerlendirmesi şöyle: 10 matematik, 10 geometri sorusunun sorulduğu matematik bölümünde, hiç soru sorulmayan konular olduğu gibi birden fazla sorunun sorulduğu konular da var; dağılım daha fazla konu taranacak şekilde yapılabilirdi. Fen ve teknoloji soruları, zor ve seçiciydi; soruların abartılı bir şekilde uzun olması dikkati dağıtmış olabilir. Sosyal bölümünde tarih soruları, geçen yıla göre, bilgi düzeyini ölçen sorulara yer verilmiş. Yorumlama ağırlıklı sorulara çok yer verilmemiş.

SBS TÜRKÇE

Bu yıl sınavlarda sorulan Türkçe sorularını öğrenciler zor olarak nitelendirdi. Özellikle paragraf soruları için metinlerin uzun seçilmesi öğrencilerde böyle bir kanaat oluşturdu. Ancak seçilen metinlerin gerek öğreticiliği gerek dil estetiği bakımından çok iyi seçimler olduğunu söyleyebiliriz. Türkçe testinde yer alan sorular daha çok okuduğunu anlama, görsellerden yola çıkarak yorum yapabilme becerisini ölçen sorular. Dilbilgisi ve noktalama işaretleri konusundan her iki sınavda da birer tane sorulmuş. 8. sınıfta anlatım bozukluğu konusundan da soru sorulmuş.

Müfredat dışından soru sorulmadı. Öğrencilerimizi şaşırtacak bir durum yoktu. Ancak bazı soruların birkaç kademede çözülebilmesi öğrencilerin Türkçe soruları zor algısına neden oldu. 8. sınıflara geçen yıl son kez yapılan OKS ile bu yıl uygulanan SBS'nin soru teknikleri birbirinden farklı. MEB'in SBS için belirlediği tekniğe uygun sorular soruldu. Öğrencilerimizin dershanemizde alışık olduğu sorulardı.

Genel anlamda değerlendirildiğinde MEB'in “sınav kolay olacak, sınav için farklı hazırlık yapmaya gerek yok” yargısının çok da gerçekleşmediğini düşünüyoruz.

SBS MATEMATİK

Sorular; kavram bilgisini, anlama gücünü ve bilgiyi kullanabilme kabiliyetini ölçer nitelikte, müfredata uygun olarak hazırlanmış. Bu özelliklere sahip bir öğrenci soruları hiç zorlanmadan cevaplayabilir. Bu nedenle soruların seçicilik özelliği amaca uygun olmuş. Sorular çok açık ve net bir şekilde ifade edilmiş. Hatalı soru bulunmuyor.

Artık matematik ve geometri konuları iç içe de olsa 10 tane matematik, 10 tane de geometri sorusunun sorulduğunu söylemek mümkün. Bu şekliyle dağılım uygun olmuş.Ancak hiç soru sorulmayan konular (Örneğin; Sayı örüntüleri ve Diziler, Eşitsizlikler, Kombinasyon) olduğu halde birden fazla sorunun sorulduğu konular (kareköklü sayılar 3 tane, trigonometri 2 tane) var. Dağılım daha fazla konu taranacak şekilde yapılabilirdi.

7. sınıfta iki yılda da soruların niteliği aynı. Soruların dağılımı ve seviyeleri de büyük oranda aynı olmuş. İki sınav arasında pek fark yok diyebiliriz.
SBS matematik soruları; gerek nitelik, gerek dağılım, gerekse seçicilik açısından müfredata ve amaca uygun olarak hazırlanmış.

SBS FEN VE TEKNOLOJİ

Fen ve Teknoloji Dersi 8.sınıf SBS soruları bu formatta ilk kez bu yıl uygulandı. Sorular müfredata uygundu. Öğrencilerimizin soruları iyi bir şekilde cevapladıkları izlenimini aldık.

Sorular geçen yılki OKS ye göre daha zor ve seçiciydi. 7.sınıf SBS soruları geçen yılki sorularla karşılaştırıldığında soruların zorluk dereceleri aynı. Sorular arasında konu benzerlikleri de var. Yani durgun elektrikten ve kırılmadan geçen yıl da soru vardı bu yıl da var.

Sorular oldukça kaliteli. Soruların abartılı bir şekilde uzun olması dikkati dağıtmış olabilir. Sınavdan çıkan öğrencilerden bu tür yakınmalar çok oldu.

SBS SOSYAL BİLGİLER

7 SINIF SBS de, sosyal bilgiler testinde yer alan coğrafya soruları incelendiğinde 2008 SBS' de olduğu gibi soruların yine kolay, açık ve anlaşılır olduğu görülmektedir. Geçen yıla göre soruların bu yıl konulara daha düzenli dağıldığını görüyoruz. Ayrıca konu başlığı içerisinde bahsettiğimiz uluslararası kuruluşlar başlığı altında verdiğimiz UNESCO ile ilgili soruyu incelediğimizde ise soru zor olmamasına rağmen konularla ilgili güncel ve gazetelerde de yer alan bilgilerin veya haberlerin öğrencilerle paylaşılması gerektiğinin önemli olduğunu görmüş oluyoruz. Soru(luş) tarzı olarak ise Türkçe testindeki gibi farklı bir tarzın olmadığını, klasik diye tabir ettiğimiz tarzda soruların olduğunu görmekteyiz.

7. ve 8. sınıflara sorulan tarih soruları müfredat içerikli; ancak geçen yıla göre bilgi düzeyini ölçen sorulara da yer verilmiş. Yorumlama ağırlıklı sorulara çok yer verilmemiş. Okul müfredatı esas alınarak sorular düzenlenmiş. Soruları niteliği oldukça iyi.

SBS İngilizce

7. sınıfta müfredat dışından soru sorulmadı. Soruların hepsinde görseller kullanılmış ve soruların çoğunluğunda bu görsellerde verilen durumların hedef dil fonksiyonları içinde tanımlanması istenmiş. Direkt dilbilgisi soran soru bir tane var. Kelime bilgisini ölçen iki soru sorulmuş. Geçen seneki sorulara göre soruları çözebilmek için daha fazla kelime bilgisi gerekiyor.
8. Sınıf soruları tamamen Milli Eğitim 8. Sınıf İngilizce kitabı baz alınarak hazırlanmış. Bazı cümleler aynen kitaptan alınmış. Dil fonksiyonlarını, iletişimi, kelime bilgisini ve okuduğunu anlama becerilerini ölçen sorulardan oluşmuş sınav. 6. ve 7. sınıf soruları gibi genel İngilizce bilgisi ile yapılacak sorular değil. Sorularda dil öğrenimindeki beceriler bir bütün olarak alınmış. Direkt dilbilgisi sorulmamış ama okuduğunu ya da gördüğünü anlama becerisine önem verilmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*