SBS'de ter döken öğrenciler soruları kolay buldu

SBS'de ter döken öğrenciler soruları kolay buldu.13602
  • Giriş : 22.06.2008 / 08:01:00

İlköğretim öğrencileri dün yeni bir sınav heyecanı yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 1 milyon çocuk, farklı alanlardan gelen 80 soruyu doğru cevaplamak için ter döktü. Aileleriyle birlikte büyük heyecan yaşayan adaylar, testleri genellikle kolay buldu. Soruların sadece 6. sınıf derslerinden çıkması, öğrencileri sevindirdi. Anafen Dershanesi Rehberlik Uzmanı Recep Uysal, "OKS'ye göre oldukça basitti. Derslerine biraz eğilen öğrenciler iyi bir sonuç alacaktır." dedi.

İlköğretim 7. sınıf öğrencileri ise SBS'ye bugün girecek. Bu kez çözülmesi gereken soru sayısı 90. Her iki sınavın sonusu 31 Temmuz'da açıklanacak. SBS, öğrencilerin son üç yıldaki performansını ölçüyor. Çocuklar, üç sınavdan alınacak toplam puana göre liseye yerleştirilecek. İlköğretim 6. sınıf öğrencileri için düzenlenen ilk Seviye Belirleme Sınavı (SBS) dün yapıldı. Erken saatlerden itibaren velileriyle sınava girecekleri okullara gelen öğrenciler, heyecanla sınavı bekledi. Adaylar, saat 09.30'dan itibaren tek tek kimlik kontrolleri yapılarak salonlara alındı. Salon başkanı sınav başlamadan önce adaylara kuralları hatırlattı ve cevap kâğıtları dağıtıldı. Sınav saat 10.00'da başladı ve 90 dakika sürdü. Adaylara Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, yabancı dil (İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca) alanlarından 80 soru yöneltildi. İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinden 991 bin 573 adayın ter döktüğü sınava, 5 bin 826 engelli öğrenci katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, sınavın sorunsuz bir şekilde tamamlandığını açıkladı. İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin gireceği SBS ise bugün 10.00'da yapılacak. Aynı alanlardan 90 sorunun 100 dakikada cevaplanacağı sınava 990 bin 774 aday katılacak. Sınav sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak. Bakırköy Gürlek Nakipoğlu Lisesi'nde sınava giren öğrenci ve velileri büyük heyecan yaşadı. Bazı veliler çocukların küçük yaşta sınavlara girmek zorunda kalmasının doğru olmadığını söyledi. Bu tür sınavların ciddi bir çalışma gerektirdiğini anlatan velilerden Burhan Kılıçarslan, "Uygun görmediğim için çocuğumu dershaneye göndermedim. Yardımcı kitaplarla hazırlanmasını sağladım. Ama öğrenciler bu tür sınavlar altında ezilebiliyor. Çünkü bu yaşlar tam gelişme dönemleri." şeklinde konuştu. Mehmet Değirmenci ise öğrencilerin sınava altyapı oluşturamadan girdiklerini vurguladı. Ziya Dalkıran ise sınav sayesinde öğrencilerin erken sorumluluk aldığını ve bunun da hayatı ufak yaşta öğrenmelerini sağlayacağını anlattı.

Sınavda müfredat dışına çıkılmadı

İstanbulAnafen Dershanesi Rehberlik Uzmanı Recep Uysal, SBS'de öğrencilere kolay sorular yönetildiğini söyledi. Sınavı ancak OKS ile kıyaslama şanslarının olduğunu söyleyen Uysal, "OKS'ye göre oldukça basitti. Derslerine biraz eğilen öğrenciler bu sınavdan iyi bir sonuç alacaktır." dedi. Sınavda sadece 6. sınıf müfredatının dikkate alındığını söyleyen Uysal, "Bu öğrenciler için de iyi oldu. Bu yıl gördükleri konulardan sınav oldular. Ayrıca SBS'de çok fazla şekilli ve resimli sorulara yer verildi. Bu ezbere dayalı sistemin biraz daha geri plana itildiğini anlatıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious