Scheffer: Terörizmi önlemek için her şey yapılmalı

Scheffer: Terörizmi önlemek için her şey yapılmalı.8703
  • Giriş : 17.03.2008 / 20:11:00

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ''Askeri ve sivil Türklerin, PKK tarafından gerçekleştirilen terörizmin bu korkunç ve alçakça şeklinin kurbanları olmalarını önlemek için her şey yapılmalı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NATO karargahında Türk gazeteciler ile bir araya gelen Scheffer, gelecek ay başında Romanya'nın Başkenti Bükreş'te gerçekleştirilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin gündemi hakkında bilgi verdi.

Günümüzün tehditleri ve sorunları arasında terörizmin önemli olduğuna dikkati çeken Scheffer, ''Türkiye'nin ve Türk halkının ne kadar acı çektiğini biliyorum. Ben de esas olarak terörizmden acı çekiyorum'' dedi.

NATO'nun terörizmle savaş konusunda önemli bir rol oynamak istediğini belirten Scheffer, PKK'nın NATO tarafından terörist bir örgüt olarak kabul edildiğini söylemenin gereksiz olduğunu kaydetti. Scheffer, ''Askeri ve sivil, hatta zaman zaman çocuk masum Türklerin PKK tarafından gerçekleştirilen terörizmin bu korkunç ve alçakça şeklinin kurbanları olmalarını önlemek için her şey yapılmalı'' diye konuştu.

NATO'nun terörizmle savaş konusundaki rolünü farklı şekillerde oynadığını belirten Scheffer, ''NATO neden Afganistan'da? Afgan halkını desteklemek için. Çünkü Afganistan terörizmle savaşta ön cephelerden biri. Aksi halde El Kaide ve Taliban galip gelir ve Afganistan 2001'den önce olduğu gibi tekrar bir eğitim kampı haline gelir'' dedi.

Enerji güvenliği konusuna da değinen Scheffer, enerjinin bir yerden başka bir yere taşınması dikkate alındığında Türkiye'nin stratejik bir konumu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious