Scheffer'den Rusya'ya net cevap

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, NATO'nun Baltık ülkelerinin semalarında devriye gezmeyi sürdüreceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Scheffer, Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta Dışişleri Bakanı Petras Vaitiekunas ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Hava gözetiminin devam edeceğini, NATO'nun sadece Baltık ülkeleri için değil, bütün üyeleri için burada sorumlu olduğunu açıkça ifade etmek lazım. Ben Genel Sekreter olduğum sürece Baltık ülkeleri bu sorumluluğu kendileri üstlenmeyecek.

Litvanya ya da başka bir Baltık ülkesinde savaş uçağı alımı için para harcanmasının iyi bir çözüm olduğunu sanmıyorum. Bu para başka savunma alanlarına harcanabilir." 2004'ten bu yana NATO üyesi olan Litvanya, Letonya ve Estonya'nın kendi semalarında devriye gezme imkanı bulunmuyor.

Bu nedenle söz konusu görevi sırayla NATO üyesi ülkeler üstleniyor. Scheffer, NATO'nun 28 ve 29 Kasım'da Letonya'nın başkenti Riga'da yapılacak zirvesi dolayısıyla Baltık ülkeleri ziyaretleri kapsamında geldiği Litvanya'nın ardından, Estonya'ya geçti.

Scheffer, Estonyalı yetkililerle yaptığı görüşmelerden sonra da Rusya'nın NATO'nun genişlemesinden endişe duymaması gerektiğini söyledi. Genel Sekreter, "NATO Rusya'nın sınırlarına, hiç olmadığı kadar güvenlik, istikrar ve demokrasi getirmiştir. Genişlemeden endişe duymaya mahal yoktur" dedi. Rusya, üç Baltık ülkesinin NATO'ya üye oluşunu iyi karşılamamıştı.

-RUMSFELD'İN GİDİŞİ

Scheffer, ABD'de Kongre seçimlerinden sonra Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in görevden ayrılmasının NATO'nun siyaseti üzerinde olumsuz etki yaratmayacağını da söyledi. Genel Sekreter, "NATO ile ABD arasındaki ilişkilerde hiçbir değişiklik olmayacak" ifadesini kullandı. NATO, ilk kez bir zirve toplantısını Baltık ülkelerinde düzenliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious