Schröder'in ziyareti Rum kesimini karıştırdı

Schröder'in ziyareti Rum kesimini karıştırdı.10262
  • Giriş : 31.01.2008 / 16:12:00

Muhalefet Papadopulos'a yüklendi: "Bunu engelleyemedin, endişe duyuyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs Rum basını, eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer'in resmi davetlisi olarak yarın Ercan Havaalanı üzerinden KKTC'ye yapacağı ziyarete Rum yönetiminin ''hala inanamadığını'' yazdı.

Rum basını, Schröder'in bir grup iş adamıyla birlikte KKTC'ye yarın özel uçakla Ercan Havaalanı'nı kullanarak gelecek olmasının Rum tarafında ''soğuk duş'' etkisi yaptığını ve paniğe enden olduğunu, Rum yönetiminin buna inanmakta zorlandığını belirtti.

Güney Kıbrıs'taki gazeteler, Rum hükümetinin Alman hükümeti ve Sosyal Demokrat Parti ile çeşitli düzeylerde temas yaptığını, Rus Gasprom şirketiyle de temas etmeye çalıştığını, ancak Schröder'in KKTC ziyaretini engelleyemediğini belirtti.

Rum yönetiminin, Ekim ayından beri Schröder'in ziyaretini engellemek için etkin bir harekette bulunmadığını, yapılan girişimlerin de sonuç vermediğini kaydeden gazeteler, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, ''Üzgünüz, çünkü Sayın Schröder kişisel olarak Türkiye'ye ve genel olarak Kıbrıslı Türklere karşı daha önce beslediği duyguları beslemeye devam ediyor'' sözlerine yer verdi.

Schröder'e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Cüneyd Zapsu'nun eşlik edeceğine işaret eden Rum basını, Schröder'in Rus Gasprom şirketinin danışmanı olduğuna da dikkati çekti.

Haberlerde, Schröder'in gelişinin, KKTC'nin siyasi açıdan itibar görmesi ''oyununun'' bir parçası olduğu, bu hareketin Alman vatandaşı Türklerden olabildiğince oy alma konusunda Alman Sosyal Demokrat Parti'nin işine yarayacağı ve beraberinde iş adamları bulunuyor olması dolayısıyla ziyaretin ekonomik boyutunun da olduğu görüşlerine yer verdi.

Schröder'in yarın başlayacak KKTC ziyaretine, Rum kesiminde 17 Şubatta yapılacak ''başkanlık'' seçiminde Papadopulos'un rakipleri Dimitris Hristofyas ile Yannakis Kasulides de tepki gösterdi. Rum adaylar, ziyaretin engellenemediği gerekçesiyle Papadopulos yönetimini suçladı.


-HRİSTOFYAS: ''ÖNLEMEK İÇİN NE YAPTIK?''-


Rum Meclis Başkanı, komünist AKEL partisinin Genel Sekreteri ve ''başkan'' adayı Dimitris Hristofyas, ziyaretle ilgili olarak, ''Schröder'in gelişi bugün söylenmiyor. Soruyorum: Böyle bir gelişmeyi engellemek için ne yaptık?'' ifadesini kullandı.

''Böyle bir gelişmeyi engellemek için devlet olarak hangi tedbirlerin alındığını'' soran Hristofyas, ''Schröder'in gelişi hakkında bugün konuşulmuyor. Bundan aylardır söz ediliyor. Böyle bir gelişmeyi engellemek için hangi önlemlerin alındığını soruyorum. Dolayısıyla, üzgünüm ve maalesef sıklaşan ve yoğunlaşan bu fenomenin durdurulmasının mümkün olabilmesi için teyakkuz talep ediyorum'' dedi.


-KASULİDES: ''BU NOKTAYA ULAŞMAYI NASIL BAŞARDIK?''-


''Başkan'' adaylarından AP milletvekili Yannakis Kasulides de, Schröder'in eski Rum yönetimi lideri Galfkos Klerides ile olan dostluğuna atıfta bulunarak, şunları söyledi:

''Bu noktaya ulaşmayı nasıl başardık? Klerides-Schröder görüşmesini ve diplomatik danışmanıyla yaptığım görüşmeyi, o zamanlar hangi tezlerin ortaya konulduğunu ve Glafkos Klerides'in, yaşına rağmen Kıbrıs sorununun çözümü için mücadele ediyor olmasından duyduğu hayranlık ifadesini hatırladığımda ve bugünkü gelişmeye baktığımda büyük bir üzüntü duyuyorum. Aklıma büyük bir soru geliyor: Bu noktaya ulaşmayı nasıl başardık?''


-DİSİ: ''KAYGI VE ENDİŞE DUYUYORUZ''-


Rum ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) de, ''gelişmeden kaygı ve endişe duyduğunu'' belirtti.

DİSİ'nin basın sözcüsü Tasos Mitsopulos, Gerhard Schröder'in KKTC'ye geleceği ve gelişinin de Ercan Havaalanı üzerinden gerçekleşeceği yolundaki haberlerin ''kaygı ve endişe yarattığını'' söyledi.

Mitsopulos, ''Bu, olumsuz gelişmeler akışını durdurmak için herhangi bir vizyonumuz ve stratejimizin olmadığı süratle gelişen bir şeydir. Schröder'in bugün hiçbir siyasi sıfatı olmayabilir, ancak bu; AB üyesi güçlü bir devletin eski şansölyesi olduğu; Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin kayıtlı siyasi şahsiyeti olduğu, vatandaşları arasında popüler olduğu ve siyasi çevrelerde nüfuz sahibi olduğu gerçeğini değiştirmez.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious