Schwarzenegger'den Bush'a 'red'

  • Giriş : 24.06.2006 / 00:00:00

California valisi Schwarzenegger, Bush'un Meksika sınırı için ek asker talebini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Savunma Bakanlığı Pentagon'a bağlı Ulusal Muhafız Dairesi, Meksika sınırında devriye birliklerini artırmak için Schwarzenegger'dan asker talep etti. Valilikten yapılan açıklamada Schwarzenegger'ın asker gönderilmesi halinde acil durum ya da felaket anında eyaletin muhafız birliğinin yeterli olmayacağını gerekçe göstererek bu talebi reddettiği belirtildi.

Schwarzenegger'ın sözcüsü Adam Mendelsohn yaptığı açıklamada, valinin daha çok asker gönderilmesinin eyalete yük olacağını ve askerlerin eğitim programını aksatacağını düşündüğünü söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Blain K. Rethmeier ise sınır devriyesini güçlendirme kararlılığını sürdürdüklerini ve askerlerin en yakın zamanda bölgeye konuşlandırılacağını bildirdi. Rethmeier, Schwarzenegger'ın asker göndermeme kararının genel planı nasıl etkileyeceğini incelediklerini belirtti.

ABD Başkanı Bush, kaçak göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için Ulusal Muhafız birliklerine bağlı yaklaşık 6 bin askerin Meksika sınırında görevlendirilmesi kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious