Sebahat Tuncel tartışması BBC'ye taşındı

Sebahat Tuncel tartışması BBC'ye taşındı.6052
  • Giriş : 29.07.2007 / 09:19:00

İngiliz BBC kanalı, terör örgütü PKK üyesi olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve cezaevinde tutulan Sebahat Tuncel’in dokunulmazlık alıp alamayacağı konusundaki tartışmalara yerverdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’deki seçimlere cezaevinden katılan “Kürt yanlısı milletvekili" konusunda bir tartışmanın mayalanmaya başladığını belirten BBC, Sebahat Tuncel’in PKK’ya bağlı bir örgütün üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığını hatırlattı. Tuncel’in, milletvekili seçildiği için dokunulmazlık aldığı ve cezaevinden çıkarıldığı vurgulanan haberde, ancak üst düzey hukukçuların, “Tuncel Meclis’te sandalyeye oturamaz" görüşünde olduğu ifade edildi.

Tuncel’in Kasım ayında tutuklandığı belirtilen haberde, "üst düzey bir Kürt aktivistö" olarak tanımlanan Tuncel’in 90 bin oy aldığı aktarıldı. Haberde, Sebahat Tuncel’in Salı günü dokunulmazlığı alarak cezaevinden çıktığı ve kendisini yüzlerce destekçisinin karşıladığı vurgulandı.

“Ancak şimdi (Tuncel’in) siyasi geleceği ve özgürlüğü şüpheli" diyen BBC, üst düzey hukukçuların, Tuncel’in serbest bırakılmasını ciddi bir yasal hata olarak gördüğü ifade edildi.

Haberde, hukukçuların “devletin birliğine karşı suç işleyen hiç kimse dokunulmazlık alamaz dediği" kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious