Şebeke suyundan elektrik ürettecekler

Şebeke suyundan elektrik ürettecekler.10415
  • Giriş : 12.05.2009 / 17:38:00

Trabzonda üç ilköğretim okulu öğrencisi Döngüsu adını verdikleri projeleriyle evde şebeke suyunun geçtiği borulara çarklar yerleştip elektrik üretmeyi amaçlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trabzon Ticaret Sanayi Odası (TTSO) AB Bilgi Bürosu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün '2009 AB İnovasyon Yılı' çerçevesinde organize ettiği 6'ıncı 7'nci ve 8'inci sınıf öğrencilerini katıldığı Küçük Mucitler Proje Yarışması yapıldı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda sergilenen ve değerlendirmeye alınan projeler arasında ilk üçe girecek olan çalışma sahiplerine bilgisayar ve MP3 hediye edilecek.

Trabzon Fatih İlköğretim Okulu'ndan 12 yaşındaki Halil İbrahim Çakır, Furkan Uzun ve Ömer Dereli'nin 'Döngüsu' adlı projesi ise yarışmada öne çıkmayı başardı. Projeyi anlatan Halil İbrahim Çakır, şehir şebeke suyunun aktığı borulara yerleştirdikleri çarklarla elektrik üretmeyi amaçladıklarını kaydederek, “Basınçlı şebeke suyu sayesinde çarklar döndükçe elektrik üreteceğiz ve elektrik faturalarına son vereceğiz. Duş alırken, bulaşık ve çamaşır makinelerini çalıştırırken akan sulardan elektrik üretmeyi amaçlıyoruz. Üretilen enerjinin fazla kısmının da akülerde depolanmasını planlıyoruz. Projeyi iki ayda tamamladık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*