Sebze ve meyve fiyatları düştü

  • Giriş : 05.06.2007 / 13:12:00

Sebze ve meyve fiyatları düşünce yıllık enflasyon tek haneye döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mayıs ayında gıda fiyatlarındaki düşüş enflasyona destek verdi.

Gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle geçen ay tüketici fiyatları yüzde 0,50, üretici fiyatları ise yüzde 0,39 yükseldi.

Ekonomistler, TÜFE'de yüzde 0,84, ÜFE'de yüzde 0,62 artış bekliyordu. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,23 ile yeniden tek haneye dönerken, üretici fiyatlarında yüzde 7,14 oldu. Tüketici fiyatları yıllık bazda, ocakta yüzde 9,93, şubatta 10,16, martta 10,86, nisanda 10,72 oranında artmıştı. JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, işlenmemiş gıdadaki fiyat düşüşünün belirleyici olduğunu ifade ederek, "İlk dört ayda yükseliş olduğu için, bu ay düşüş bekleniyordu. Bu sene yaz erken geldiği için meyve ve sebzedeki düşüş fiyatlara yansıdı." dedi. Cebeci'ye göre, en yüksek oran mevsimsel etki sebebiyle yine giyim ve ayakkabıda oldu. Yıllık bazda 1,5 puanlık düşüş beklentiler açısından önemli. "Merkez Bankası 'enflasyon düşecek ve bu da gıdadan olacak' dedi." hatırlatmasını yapan Cebeci, "Merkez Bankası'nın dediği oldu. Bu durum bankanın kredibilitesi açısından önemli." ifadesini kullandı. Rakamlardaki düşüşün tamamen gıdadan kaynaklandığını dile getiren Garanti Bankası Başekonomisti Pelin Yenigün Dilek, sıraladığı riskler ortadan kalkmadığı için Merkez Bankası'nın tutum değiştireceğini zannetmediğini söyledi.

Raymond James Başekonomisti Özgür Altuğ ise TL'nin güçlü olmasının, gıda fiyatlarındaki düşüşlerle birleşince enflasyonun beklentilerin altına çekildiğini belirterek, "Rakamların beklentilerden iyi geldiğini kabul ediyoruz; ama Merkez Bankası'nın faiz indirme konusunda daha temkinli davranacağını düşünüyoruz. Faiz indiriminden önce günlük döviz alımındaki miktarın artırılabilme ihtimali olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu. Mayıs verilerinin, enflasyon beklentilerinin düşmesine neden olabileceğini ve böylece de yıl sonundan önce bir faiz indiriminin kapısını açabileceğini savunan Bear Stearns Analisti Tim Ash, şunu eklemeyi de ihmal etmedi: "Ancak buradaki esas mesele de iç siyasi ortamın istikrarlı kalmaya devam etmesi olacak." Finans Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı'ya göre özellikle yılın ilk dört ayında aşırı yükselişin görüldüğü işlenmemiş gıda ürünlerinde, tersine bir düzeltme hareketi başlamış görünüyor. Mayısta giyim fiyatlarında görülen yüksek artışlar bir baskı unsuru oluşturmuş. Orta vadeli beklentilere yönelik olarak, temkinli duruş korunuyor; çünkü özellikle hizmet sektöründeki katılıkta direnç kırılmamış. İşlenmemiş gıdada görülen fiyat düşüşünün devam edip etmeyeceği çok önemli. Bu ayki rakamların beklentilerin biraz daha düzelmesi açısından olumlu bir rakam olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Tokalı, eylülden önce faiz indirimi beklemiyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, tüketici fiyatlarındaki artış, giyim ve ayakkabıdan kaynaklandı. Giyim ve ayakkabı grubunda geçen ay yüzde 11,35 fiyat artışı yaşandı. Ev eşyalarında yüzde 1,85, lokanta ve otellerde yüzde 0,86, konutta yüzde 0,37, eğitimde yüzde 0,41, ulaştırmada yüzde 0,11 fiyat artışı görüldü.

Enflasyonda düşüş etkisi oluşturan gruplar ise; yüzde 1,78 ile eğlence ve kültür, yüzde 1,66 ile gıda ve alkolsüz içkiler, yüzde 0,70 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 0,24 ile haberleşme oldu. Yıllık bazda ise; konutta yüzde 12,83, ev eşyasında yüzde 12,42, lokanta ve otellerde yüzde 10,92, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 10,64, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 10,18, ulaştırmada yüzde 8,1, eğitimde yüzde 7,92, giyim ve ayakkabıda yüzde 6,67 artış meydana geldi.

Limon zam şampiyonu

Mayıs ayının zam şampiyonu yüzde 27,11 ile limon oldu. Fiyatı en çok artan ürünler arasında limonu yüzde 16,98'le yurtiçi turlar ve yüzde 11,97'yle tavuk eti izledi. Yeni sezonun gelmesiyle birlikte geçen ay bayan tişörtünde yüzde 9,74, etekte yüzde 9,34, yatak odası takımında yüzde 7,69, buzdolabında yüzde 7,19 fiyat artışı yaşandı. En fazla fiyat düşüşü, ürün bolluğu nedeniyle yüzde 47,59'la sivri biberde oldu. Sivri biberi yüzde 43,07'yle domates, yüzde 13,90'la kuru soğan takip etti.

Kaynak: ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious