Sebze ve meyve fiyatları ucuzlayacak

Sebze ve meyve fiyatları ucuzlayacak.19866
  • Giriş : 11.03.2009 / 14:34:00

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Mehmet Çakman, yağışlı kış ve bahar döneminin sebze ve meyve rekoltesinde ciddi artış sağlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, yağışlı geçen kış ve bahar döneminin sebze ve meyve rekoltesinde ciddi artış sağlayacağını söyledi.

Mehmet Çakman, yaptığı açıklamada, ancak sık yağan yağmurun toprağın su ihtiyacını karşıladığını, yüksek kesimlere yağan karın da hem barajları doldurduğunu hem de toprağı derinlemesine nemlendirdiğini anlattı.

Yağışların, sebze ve meyve üreticilerinin yüzünü güldürdüğünü ancak, yükselen dolar kuru nedeniyle girdi maliyetlerindeki artışın tedirgin edici boyutlara ulaştığına dikkati çeken Çakman, birçok üreticinin, meyve ve sebze fiyatları düşük olsa da sürümden kazanarak en azından borçlarını kapatma telaşında olduğunu kaydetti.

Çakman, meyve ve sebzede bereketli bir sezon beklediklerini dile getirerek, ''Geçen yıl olduğu gibi kar ve yağmurla suya doyan toprak, bereketiyle vatandaşa krizi unutturacak. Ancak, umarım vatandaş kadar üreticinin de yüzü güler. Üreticinin zaten fazla para kazanma gibi bir düşüncesi yok. Üreticinin tek derdi sürümden kazanıp borçlarını kapatmak'' dedi.

''SEBZE MEYVE FİYATLARI DÜŞÜK OLUR''

Kış ve bahar döneminde belli sıklıklarla etkili olan yağışların meyve ağaçlarına ve sebzeye yararının büyük olacağını ifade eden Çakman, ''Sebze-meyve fiyatları düşük olur. Biber, patlıcan, kabak, salatalık, pırasa ve ıspanakta yüksek rekolte bekliyoruz. Tabii tüm bu öngörüleri, havaların bu şekilde gitmesine göre yapıyoruz. Havalardaki olağanüstü bir değişiklik, tüm beklentilerimizi tersine çıkarabilir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*