Sebze ve meyveyi iyi yıkayın

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr Serhat Yamalı, "İyi yıkanmayan sebze ve meyveler, temiz olmayan su kullanımı, açıkta satılan gıdaların tüketimi ve pişmiş yemeklerin buzdolabı dışında bekletilmesi toksin ve bakteri oluşumuna neden oluyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaz aylarında, besinlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılırken soğuk zincirinin çoğu zaman kırıldığını ifade eden Yamalı, soğuk zincirinin kırılması halinde mikropların daha hızlı üremeye başladığını, mikroplar arttıkça da hastalık yapma riskinin arttığını bildirdi.

Besinlerle bulaşan en önemli hastalıkların, tifo dizanteri, kolera, brucella ile bazı salmonella ve E.Coli türleriyle oluşan gastro enteritler olduğuna dikkat çeken Dr Yamalı, "Bu mikroplar kendini, ishal, kusma ve yüksek ateş gibi belirtilerle gösterirler. İyi yıkanmayan sebze ve meyve tüketimi, temiz olmayan su kullanımı, açıkta satılan gıdaların tüketimi ve buzdolabı dışında pişmiş yemeklerin bekletilmesi toksin ve bakteri oluşumuna neden oluyor. Besin zehirlenmelerinden korunmak için yiyecekleri buzdolabında belirli ısı derecelerinde saklamaya özen gösterilmeli, sebze ve meyveler bol akan su altında yıkanmalı, dışarıdan açıkta satılan gıdalar alınmamalı, besin satın alınırken son kullanma tarihleri kontrol edilmeli, alınan besinler taze ve kısa sürede tüketilmeli" dedi.

Dr. Yamalı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Elde hazırlandığı için hijyen konusunda özel önem gerektiren ve iç sıcaklıkları zararlı mikropların ölmesini sağlayacak kadar yükselmeyen ızgara köftelerden, havasız ortamda mikropların toksin üretme riski olması nedeniyle bütün olarak çevrilmiş tavuktan, pastörize edilmemiş sütten, vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durulmalı. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar da hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gıdalardan. Çiğ yumurtadan yapılan mayonez, marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında riskli olabiliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious