'Seçilme yaşı gündemimizde değil'

'Seçilme yaşı gündemimizde değil'.17379
  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

AK Parti'nin seçilme yaşı ile ilgili açıklamalarının ardından YSK Başkanvekili Ahmet Başpınar, ''seçilme yaşı ile ilgili başvuruların henüz gündemlerinde olmadığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başpınar, Kurul'un bugünkü toplantısının ardından gazetecilere bilgi verirken seçim takvimine göre yürütülmesi gereken çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Başpınar, sandık kurullarının oluşturulmasına ilişkin esasların belirlendiğini kaydetti.

Gazetecilerin milletvekili seçilme yaşının 25'e indirilmesine ilişkin düzenlemenin 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimde uygulanıp uygulanamayacağı yönündeki soruları üzerine, Başpınar, "bu konunun henüz gündemlerinde olmadığını" ifade etti.

Milletvekili seçilme yaşı ile ilgili kişisel başvuruları değerlendirmeye almadıklarını söyleyen Başpınar, siyasi partilerin başvuruları konusunda ise henüz bir karar vermediklerini belirtti.

Ahmet Başpınar, bir soru üzerine, seçilme yaşı konusunda TBMM ile herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadıklarını söyledi.

AK Parti 25 yaşta ısrarlı

AK Parti askıya aldığı 25 yaş ve oy pusulasıyla ilgili değişikliği yeniden gündeme getirdi. Ama AK Parti'ye göre 22 Temmuz'daki seçimlerde 25 yaşındakilerin aday olabilmesi için yeni bir değişikliğe ihtiyaç yok.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek de 25 yaşındakileri aday göstereceklerini açıkladı. Bağımsız adayların birleşik oy pusulusında yer almasına ilişkin düzenleme ise Genel Kurul'da tek başına ele alınacak.

Seçim 22 Temmuz'da

Meclis Genel Kurulu, 3 Mayıs'ta AK Parti'nin ''genel seçimlerin 22 Temmuz'da yapılması'' yönündeki önergesini kabul etti. Türkiye 22 Temmuz'da sandık başına gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious