Seçilme yaşının düşürülmesine CHP'den destek

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, AK Parti'nin seçilme yaşının 30'dan 25'e inmesi yönündeki değişiklik teklifine destek vereceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ali Topuz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Grup Başkanvekillerinin, yapılacak değişikliklerle ilgili olarak bugün kendisiyle görüştüklerini belirterek, AK Parti'nin getirdiği teklifi, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Merkez Yönetim Kurulu'nun değerlendirdiğini söyledi.

Topuz, CHP Lideri Baykal'ın, CHP'nin bu konuyu daha önce de desteklediğini, AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'u telefonla arayarak, mutabık olduklarını, parlamento çalışmalarının hızlandırılması için her türlü katkıyı vereceklerini söylediklerini aktardı. Topuz, ''Bugün teşebbüse geçilecek, komisyonda hızla görüşülecek, önümüzdeki hafta muhtemelen bu değişiklik kabul edilecek'' dedi.

Topuz, değişiklik teklifinin Komisyon ve Genel Kurul'da bu teklifleri başka istikamete çekme girişiminin hiç kimse tarafından yapılmayacağına işaret ederek, ''Her üç parti arasında tam mutabakat sağlanan başka konu çıkarsa, o da duruma göre değerlendirilecek'' diye konuştu.

Topuz, AK Parti grup başkanvekilleri ile yaptıkları görüşmede, AK Parti ile üzerinde mutabakak sağlamaları durumunda başka konuları da ele alacaklarını vurguladı. Bileşik oy pusulasında bağımsız adayların isimlerinin yer almasının nasıl bir kolaylık sağlayacağına ilişkin soruya da Topuz, seçimlerin, hiç kimsenin baskısı, etkisi ve fiili yönlendirmesi olmadan demokratik ortamda gerçekleştirilebileceğini, istismarın önleneceğini söyledi.

CHP'li Topuz, başka bir soru üzerine AK Parti'nin hazırladığı ve destek verdikleri teklifin altına imza koyacaklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious