'Seçilmiş' DTP'linin ölüm getiren açıklaması

'Seçilmiş' DTP'linin ölüm getiren açıklaması.9702
  • Giriş : 22.10.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 21.10.2008 / 23:51:28

Emniyet Müdür yardımcısı ne kadar dil döktüyse de provokasyona niyetli belediye başkanını geri çeviremedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basın açıklaması öncesinde polis kamerasına yansıyan görüntülerde DTP'li Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay'ı uyaran Ağrı Emniyet Müdür Yardımcısı Zekeriya Çoban, "Posterleri indirin. Sizleri basın açıklaması yapacağınız yere güvenli bir şekilde götüreceğiz" dedi.

Bunun üzerine Başkan Kubilay, "Biz kitleye bu konuda ısrar edemeyiz" karşılığını verdi.

Olay

Büyük Ağrı Caddesi üzerindeki DTP ilçe binası önünde toplanan, çoğu çocuk yaklaşık 1500 kişi slogan atarak Abdullah Öcalan posterleri açtı.

Kalabalığın yürüyüşü öncesinde Belediye Başkanı ile görüşen Ağrı Emniyet Müdür Yardımcısı, grubun İsmail Beşikçi Caddesi üzerinden Belediye meydanına geçmesini istedi.

Müdür Yardımcısı Çoban ile Başkan Kubilay arasındaki diyalog şöyle gelişti:

Başkan Kubilay: Biz Belediye meydanına gidip basın açıklaması yapacağız.

Müdür Yardımcısı Çoban: Gruba söyleyin yasal çerçeve içerisinde müdahale etmemize gerek kalmaksızın, sizde size verilen haklardan faydalanın. Güvenli bir şekilde götüreceğiz, basın açıklaması için.

Başkan Kubilay: Buradan gidilmesi gerekiyor, buradan gidiyoruz. Bakın arkadaşlarla konuştuk. Bu konuda bize güvenmeniz gerekiyor.

Müdür Yardımcısı Çoban: Lütfen gruba söyleyin. Bu konuda sizinle daha önce de konuşuldu.

Başkan Kubilay: Gruba bir şey yapamayız.

Müdür Yardımcısı Çoban: Posterleri de indirin. Düzgün bir şekilde gidin.

Başkan Kubilay: Olacak şeylerden biz de sorumlu değiliz. Biz diyoruz ki bugüne kadar güzergahımız burasıydı. Burada izin verilmesi gerekiyor.

Müdür Yardımcısı Çoban: Hayır buna izin vermiyorum. Olacak şeylerden biz de sorumlu değiliz.

Başkan Kubilay: Biz söz veriyoruz...

Müdür Yardımcısı Çoban: Güzergahtan gönderip basın açıklaması yapacaksınız.

Başkan Kubilay: Biz kitleyi başka güzergaha yönlendiremeyiz.

Müdür Yardımcısı Çoban: Biz yönlendiririz. Biz kalabalığı İsmail Beşikçi Caddesi üzerinden güvenli bir şekilde geçmesini sağlayacağız.

Başkan Kubilay: Sizin sağlamanıza gerek yok. Biz bunun önlemini alacağız.

Müdür Yardımcısı Çoban: Arkadaşlarınıza söyleyin daha fazla gelmesinler

Başkan Kubilay: Siz oradan izin vermezseniz buradan geçeceğiz.

Müdür Yardımcısı Çoban: Buradan da geçemezsiniz.

Başkan Kubilay: Ama öyle şey mi olur yolu kapatıyorsunuz. Lütfen çok tartışmayalım.

Müdür Yardımcısı Çoban: Biz sizinle tartışmıyoruz.

Başkan Kubilay: Bizim çalışmalarımız ve aldığımız karar bu caddeden gitmemiz gerekiyor. Kitlenin bu konuda bilgisi var. Biz kitleye o konuda ısrar edemeyiz.

Müdür Yardımcısı Çoban: Basın açıklamasını bu şekilde yapamazsınız, yolu trafiğe kapatamazsınız.

Başkan Kubilay: Siz aslında burada güvenliği almak zorundasınız. Trafiğin kilitlenmemesi için çaba sarfetmek zorundasınız. Onu da yapmıyorsunuz müdahale ediyorsunuz.

Müdür Yardımcısı Çoban: Demokratik haklarınızı kullanmanıza müsaade ediyoruz. Buna da müsaade edeceğiz.

Başkan Kubilay: Demokratik hakkımız biz basın açıklaması yapacağız, güzergahımızda burasıdır. Burada biz dayatıyoruz.

Müdür Yardımcısı Çoban: Dayatıyorsanız burada kalırsınız.

Öcalan posterleri açtılar

Görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine Öcalan posterleri açan kalabalık Büyük Ağrı Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti. Polis kamerasına yansıyan görüntülerde, grubun önünde yeralan çocukların ellerindeki molotofkokteylleri dikkat çekti. Bir kişinin öldüğü 5'i polis 20 kişinin de yaralandığı olayların ardından 7'si 18 yaş altında olan 20 kişi gözaltına alındı.

Polis panzerleri kalaşnikofla tarandı

Öte yandan olaylar sonrasında polis panzerlerinin kalaşnikof tüfeklerle açılan ateş sonucu isabet aldığı ve iki panzerin lastiklerinin ateşe verildiği belirlendi. Ayrıca İş Bankası başta olmak üzere çevredeki bazı işyerleri olaylar sırasında büyük zarar gördü.

Emniyet yetkilileri atılan taşlar sonucu 36 polis kaskı ve 16 biber gazı maskesi kırıldığını bildirdi. Gün içinde yaşanan olayların ardından ilçe merkezi sakin bir gece geçirdi. Vatandaşlar yüzleri maskeli özel harekat timlerine çay ikram etti.

Gece sessizlik hakimdi

Doğubayazıt ilçesinde dün (pazartesi) DTP'nin düzenlemek istediği miting öncesinde çıkan ve bir kişinin öldüğü 20 kişinin de yaralandığı olayların ardından ilçede durum normale döndü. Esnafın erken saatlerden itibaren kepenk kapatmasıyla ilçe merkezinde sakin bir gece yaşandı. Bu arada çevre il ve ilçelerden gelen takviye ekiplerle önemli noktalarda güvenlik önlemleri artırıldı.

Valilik: "Zırhlı araç kurşunlandı"

Ağrı Valiliği, Doğubeyazıt'ta meydana gelen olaylarla ilgili basına yazılı açıklama yaptı:

"DTP ve TUHAYD- DER üyelerinden oluşan yaklaşık 2 bin kişi, İmrali Cezaevi'nde bulunan terörist başı Abdullah Öcalan'a sözde cezaevi görevlilerinin darp ettiği ve kötü muamele yapıldığını protesto etmek amacıyla, DTP binası önünde toplanmışlardır.

Grup, ellerinde Abdullah Öcalan posterleri ve 'Biz Apo'nun fedaileriyiz', 'Biji serok Apo' sloganlarını atarak Rıfkı Başkaya Caddesine doğru ilerlemeye başlamış, Doğubeyazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay ve DTP ilçe yöneticilerinin içinde bulunduğu grup, DTP ilçe binası önünde bulunan polis barikatı önüne geldiğinde, Emniyet Müdür Yardımcısı Belediye Başkanı Kubilay'a, grubun Büyük Ağrı Caddesine yönlendirilerek basın açıklamasının yapılacağı belediye meydanına güvenli bir şekilde gitmeleri yönünde konuşmalarda bulundu.

Belediye Başkanının geriye dönüp grubun içine girmesinden sonra aniden Emniyet kuvvetlerine taşlamaya başlamışlardır. Taşlama sonucu 5 polis memuru yaralanmıştır.

Emniyet güçleri tarafından su panzerleri ve gazla gruba müdahale edilmiş, müdahale sonucu Büyük Ağrı Caddesi'ne doğru yönelmişlerdir. Grup, cadde üzerindeki ara sokaklardan polis ve jandarma birliklerini taşlayarak İş Bankası istikametine yönelmişlerdir.

İş Bankası taşlanmış, gruba tekrar müdahale edilmesi üzerine Emniyet güçlerine karşı ateşli barikatlar kurup, taş ve molotofkokteyli atarak karşı koymuşlardır. Taşların sonucunda orada bulunan zırhlı araçlar, hasar görmüştür.

Saat 11.00 sıralarında ateşli silahla yaralanan, Polat- Zeynep oğlu 1982 Doğubeyazıt doğumlu, Hallaç Köyü nüfusuna kayıtlı Ahmet Özkan, Devlet hastanesine getirilmiş ve burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak ölmüştür.

Aynı sokakta bulunan zırhlı polis aracına dört tane mermi isabet ettiği, tespit edilmiş olup, olayın provokasyon olduğu değerlendirilmektedir. Daha sonra grup, Devlet hastanesine yönelerek, hastane içerisine girmiş ve slogan atmaya başlamışlardır. Dışarı çıkan 50- 60 kişilik maskeli grup, polis ve jandarma birliklerini tekrar taşlamışlardır.

Taşlama esnasında polis ve jandarma birlikleri, grubu dağıtmak için havaya ateş açmışlardır. Taşlama olayına karışan 20 şahıs, gerekli yasal işlem yapılmak üzere gözaltına alınmış, ayrıca 6 kişi de yaralanmıştır.

Yaralananlardan 3'ü Iğdır, 1'i Ağrı, 2'si Doğubeyazıt Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hayati tehlikeleri bulunmayan yaralıların tedavileri devam ediyor. Olaylar kontrol altına alınmış olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*