Seçim bekleyenler boşuna heveslenmesin CANLI

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay saldırısının ardından erken seçimi gündeme getiren çevrelere cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında milletvekilerine hitap etti. Danıştay’a yapılan menfur saldırının üstünden bir hafta geçtiğini belirten Erdoğan, zanlıların adalete intikal ettirildiğini ifade etti. Bu saldırının Türkiye’nin istikrarına yönelik kanlı bir komplo olduğunu kaydeden Erdoğan, olayın tüm yönleriyle hükümetin takibinde olduğunu söyledi. Sonuna kadar olayın üstüne gitme sözü veren Erdoğan, yegane önceliklerinin Türkiye olduğunu belirtti. Tüm çabalarının 73 milyonun huzurunu sağlamak olduğunu kaydeden Erdoğan, güven ve istikrar ortamını bozacak tehlikelere karşı tüm vatandaşların uyanık olmasını istedi.

”Her kim milleti farklı kutuplara çekmek istiyorsa onlarla yolumuzu ta baştan ayırdık” diyen Erdoğan, hiç bir gerilimin tarafı olmayacaklarının altını çizdi. Toplumun tüm kesimlerinden azami hassasiyet beklediklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye’yi yolundan çevirmek isteyenlerin başarılı olamayacağının altını çizdi. Cumhuriyetin değerlerine ve hukuka yürekten bağlı olduklarını ifade eden Erdoğan, toplumu ayırıştıran nifak siyasetinden ülkenin ne çektiğinin farkında olduğunu söyledi.

Türkiye’nin AB üyelik yolunda tarihi bir fırsat yakaladığını savunan Erdoğan, bu fırsatı heba etmeyeceklerinin altını çizdi. Aksi bir ihtimalin sadece hükümeti değil tüm Türkiye’yi etkileyeceğini ifade eden Erdoğan, kısır polemiklerin ve ortamı geren açıklamaların hiç kimseye bir fayda sağlamadığının altını çizdi.

Toplumun arasına nifak tohumları ekenlerin, tetikçilerle, çetelerle, provokasyonlarla, milleti birbirine düşürmeye muvaffak olamayacaklarını vurgulayan Erdoğan, Danıştay saldırısının ülkede gittikçe güçlenen demokratik süreci hedef aldığının altını çizdi. Başbakan Erdoğan konuyla ilgili şöyle konuştu: ”Terörle, şiddetle karanlık emeller peşinde koşanlar, bir kez daha karanlık yüzleriyle gösterdiler ki, provakatörleri birer maşa olarak kullananlar her zaman toplumun ortak aklını, toplumun vicdanını hedef almaktadır. Ama bu kez failler meçhule karışamamış, bağlantılarıyla birlikte ele geçirilmişlerdir. İnanıyorum ki düğümler birbir çözülüyor, çözülecektir”

Danıştay saldırısıyla ilgili olarak kendisini üzen başka bir konunun da muhalefetin tutumu olduğunu kaydeden Erdoğan, bazı siyasilerin durumdan vazife çıkararak ayrıştırıcı bir kriz diline dört elle sarıldıklarını kaydetti. ”Ne yazık ki bugün hala katilin gerçek yüzüyle yüzleşmekten kaçanların olduğunu da görüyoruz” diyen Erdoğan, olaya sağduyu ile hareket eden siyasetçilere de teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, Danıştay’a yapılan saldırıyla ilgili bilgilerin netleşmesinden sonra, saldırıdan hemen sonra ayakü üstü beyanlarda bulunanların mahçup olduğunu belirterek, ”Reflekslerle değil akılla siyaset yapıyoruz. Türkiye’de huzuru ve istikrarı hedef alan çete yakalanmıştır. Aklı selim, metanet ve vakar böyle kritik zamanlarda belli oluyor. Kimse sonradan pişman olacağı, sonradan izan edemeyeceği şeyler söylemesin. Vatandaşımız biliyor, bu tür durumlardan en fazla rahatsız olacak kesim hükümetlerdir. Hangi hükümet istikrarın bozulmasını ister ¿ Bu konuyu bizzat takip ediyorum. Gerginlik olmaması için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Herkesten bu sağduyulu anlayışı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

”ERKEN SEÇİM BEKLEYEN BOŞUNA BEKLER”

Erdoğan, Danıştay saldırısının ardından erken seçimi gündeme getiren çevrelere de cevap verdi. ”AK Parti olarak bizden erken seçim bekleyenler boşuna heveslenmesin” diyen Erdoğan, erken seçim talebinde bulunanlarda geçmiş alışkanlıkların tezahür ettiğini kaydetti. Anayasa’ya göre seçimin zamanın belli olduğunu vurgulayan Erdoğan, ”Efendim daha önce yapıldı. Başbakalarının beceriksizliği bizi ilgilendirmez. Türkiye’de seçim 5 yılda bir yapılır. Şu anda da iktidarımızın hiçbir sıkıntısı yoktur. Bu noktada samimi olanlar, Meclis’in çalmışmalarına, katkı yapsınlar. Komisyonların çalışmalarını engellemek için oralarda roman okuma, hikaye okuma edibiyatının içine girmesinler. Bir taraftan engelleyeceksin, bir taraftan övüneceksin. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Olur mu öyle şey” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, döviz ve faizlerdeki artışa da değinerek, bu hareketliliğin sadece Türkiye’ye has olmadığını söyledi. ABD Merkez Bankası’nın 10 Mayıs’ta yaptığı faiz artırımının bir çok ülke gibi Türkiye’yi de etkilediğini ifade eden Erdoğan, bu durumu tüm birimleri ile dikkatle izlediklerini, gerektiğinde gereken müdahaleleri yapacaklarını söyledi. Erdoğan, seçim ekonomisi gibi bir düşencelerinin kesinlikle olmadığını vurgulayarak, ”Hiç kimse binbir güçlükle geldiğimiz bu noktadan geriye döneceğimizi beklemesin” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious