Seçim ekonomiyi etkilemez

Seçim ekonomiyi etkilemez.5587
  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçiminin, Türk ekonomisini olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD ve İngiltere’deki yatırımcıların 2007 bütçesine bakarak, "Fevkalade bir bütçe hazırlamışsınız. Bundan taviz vermeyin. Politikalarınızı aynen devam ettirin" dediklerini belirten Unakıtan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bütün risklerin piyasalar tarafından satın alındığını söyledi. 2007 bütçesinin "seçim bütçesi olduğu" ididalarına karşı çıkan Unakıtan, "Bu bütçe halkın refahını artıran, ekonomik istikrarı pekiştiren bir bütçedir. Ancak, asla bir seçim bütçesi değildir" dedi. Maliye Bakanı şunları söyledi:

BÜTÇE GÜZEL, TAVİZ VERMEYİN

"Bizde mali disiplini gösteren en önemli unsur, faiz dışı fazladır. 4 yıldan beri yüzde 6.5 ortalama faiz dışı fazla elde edilmiş. Bunun dünyada başka örneğini göremezsiniz. 5'inci yıl, seçim yılı olmasına rağmen, ben hedef olarak yüzde 6.5 faiz dışı fazlayı koymuşum. Bu rakam 5 olsaydı, 'seçim için taviz mi veriyorsunuz' denilebilirdi. Ama yüzde 6.5 faiz dışı fazlayı gören hiçbir yabancı yatırımcı 'siz seçim bütçesi hazırlamışsınız' demiyor. İngiltere ve ABD’deki yatırımcılarla tanıtım toplantıları yaptım. Hiçbiri seçim bütçesinden bahsetmiyor. Bize 'Siyasi bir risk olabilir mi? Kim Cumhurbaşkanı olacak? Tek başınıza tekrar iktidar olabilecek misiniz?' diye soruyorlar. 'Fevkalade bir bütçe hazırlamışsınız, taviz vermeyin' diyorlar. Politikaların aynen devam etmesini istiyorlar. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili riskleri de, piyasa önceden satın aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ekonomiyi olumsuz etkilemez."

UYARI DURMUŞ'UN GÖREVİ

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın yaptığı açıklamalara sahip çıkan Unakıtan, bütün dünyada Merkez Bankası başkanlarının uyarıda bulunma görevlerinin olduğuna dikkati çekti. Unakıtan, "Merkez Bankası başkanı mali disiplinin sağlanması için haliyle konuşacak. Ücretlerle ilgili politikalar ve enflasyonu menfi yönde etkileyecek her bir konuya temas etmesi lazım" dedi. Unakıtan Yılmazíın, "Memura ve işçiye zam yapılırken dikkatli olunması gerektiği" uyarısıyla ilgili olarak da "Memura yapılacak zamlar zaten belli oldu. İşçilerin toplusözleşmeleri de ağustosta yapılıyor. Onların yansımaları daha fazla 2008 yılına olur" değerlendirmesini yaptı.

KÖSTEBEK İŞİ BÜYÜTÜLDÜ

Maliye Bakanlığı’nın Bilgi İşlem Merkezi’ndeki mükellef bilgilerine bazı yetkisiz kişilerin girmesi ile ilgili tartışmalar konusunda ise "lüzumsuz yere gürültü koparıyorlar" diyen Maliye Bakanı, şöyle konuştu: "Birkaç tane sisteme girme hakkı olup da, kendi alanı dışında başka yerlere bakanlar olmuş. Biz de bunlar niye yapıldı diye soruşturma açtık. Biz gerçekler ortaya çıksın diye soruşturma yapıyoruz. Birileri bundan rahatsız oluyor. CHP’liler çıkıyor, basın toplantıları yapıyorlar. Niye rahatsız oluyorlar. Ne var bunda rahatsız olacak? Aksine tebrik etmeleri lazım. 'Hiçbir yanlışlığa göz yummuyor sayın bakan, iyi ki bunu yapmış' demeleri lazım. Başkası benim yerimde olsaydı başka bir şey mi yapacaktı? Teftiş kurulları bunun için kuruldu. Varsa bir yanlış araştırılır."

FİŞ ALIN AMA BİRİKTİRMEYİN

Vergi iadesi uygulamasını kaldıran kanun tasarısının önümüzdeki çarşamba günü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacağını da hatırlatan Unakıtan, artık vatandaşın fatura ve fiş biriktirmesine gerek kalmadığını söyledi. Uygulamanın vergi gelirlerini azaltmayacağını belirten Bakan Unakıtan, vatandaşlara şu çağrıda bulundu: "Esas olan halkta bir bilincin yerleştirilmesi. Vatandaşın, 'Ben bu fişi almak zorundayım' demesi lazım. Herkes, 'Ben bu fişi almazsam daha fazla bedel ödeyeceğim' düşüncesine sahip olmalı. Benim vatandaşa çağrım şu ki, eğer Türkiye’yi çağdaş ülkeler içine sokmak istiyorsak ve evlatlarımıza daha iyi bir Türkiye bırakmak istiyorsak, muhakkak surette fişimizi ve faturamızı alalım. Ancak, bunları biriktirmeye gerek yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious