Seçim kanunu yenilenmeli

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

MP Genel Başkanı Aykut Edibali: "Adil ve istikarlı seçim kanunu çıkmadan gidilecek seçim sisteminde milli irade tecelli etmeyecektir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Millet Partisi (MP) Genel Başkanı Aykut Edibali, adil ve istikrarlı seçim kanunu çıkarılmadan yapılacak bir seçimde milletin temsil gücünün gerçek anlamda parlementoya yansımayacağını belirtti. Edibali, 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 10'luk ülke barajı olmasından ötürü oyların yüzde 45'inin çöpe gittiğini söyledi.
Seçim kanununda değişiklik yapılmadan gidilecek bir seçimde tablonun değişmeyeceğini ifade eden MP Genel Başkanı Aykut Edibali, sandığa atılan her oyun Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) karşılığı olması gerektiğini belirtti. Demokrasilerde her bireyin oyunun kutsal ve değeri olduğunu vurgulayan Edibali, ülke sorunlarının çözüme kavuşturulmasının yolunun adil ve istikrarlı seçim sisteminde geçtiğini söyledi. Aykut Edibali, "Parti içi demokrasi bilinci yerleştirilmeden ve adil bir seçim kanunu çıkarılmadan gidilecek bir seçimde oylar yine boşa gidecek. Şu andaki hali hazır AK Parti ve CHP'den oy alacağımız var. Sandığa atılan her oyun TBMM'nde karşılığı olmalıdır. Hükümet, adil bir seçim kanunu hazırlayarak seçime gitmelidir. "diye konuştu.

Partisinin 2 Eylül'de yapacağı "Ülkene ve bölgene sahip çık" mitingi için Muğla'ya gelen ve çalışmaları ile ilgili kaldığı Egehan Otel'de basın açıklaması yapan Aykut Edibali, yapılacak ilk seçimde partilerinin mecliste temsil edileceğini belirtti.

Kırk yıllık siyasi tecrübesi ve yetiştirdiği "yeniden milli mücadele kadrosu"nun artık ülkeyi yönetmeye talip olduğunu anlatan Edibali, yapılacak seçim öncesi Doğru Yol Partisi (DYP), Anavatan, AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi(BBP) ve Saadet Partisi (SP) teklif gelirse partilerin kurmay kadroları ile görüşerek ittifak yaparak seçime gidebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious