Seçim ne zaman?

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Hükümette 'seçim tarihi' konusunda farklı görüşler var

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan: seçim Eylül’de yapılacak
Avrupa Birliği Başmüzakerecisi Ali Babacan, AB yetkililerine seçimlerin Eylül ayında yapılacağını söyledi. CNN TÜRK’ün haberine göre, Babacan, geçtiğimiz hafta Brüksel’de Avrupa Birliği yetkilileriyle görüşmeler yaparken, erken seçimin tarihini de telaffuz etti. AB yetkilileri, Türkiye’deki seçimlerin 4 Kasım’da yapılacağını hatırlatarak, ekim sonunda açıklamaları gereken ilerleme raporunu seçimden önce mi sonra mı yayımlamalarının daha doğru olacağını sordu.

Ali Babacan, soruya, “Seçimler eylül ayında yapılacak. Bizim için seçimden önce veya sonra fark etmez. Sizin için uygun olan bir tarihte yayımlayabilirsiniz” şeklinde cevap verdi.

Gül: Seçimler vaktinde yapılacak
Suudi Arabistan’daki temaslarını tamamlayarak Ankara’ya dönen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gül, genel seçimlerin 1-2 ay öne alınabileceği ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın AB yetkililerine bu konuda bilgi verdiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine şöyle dedi: “Hayır, böyle bir şey söz konusu değil, Babacan’ın verdiği bilgiler sakın yanlış anlaşılmasın. (Bu bilgiler) Türkiye’de istikrarın olduğu, Türkiye’de takvimin işlediği yönündedir. Seçimler tabii ki vaktinde yapılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Polemik çıkarılmasın
Gül, bir gazetecinin, Irak’ın kuzeyindeki Kürt yönetimiyle görüşülüp görüşülmeyeceği konusunda kendisinin ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’ın açıklamaları sonrasında bir “kriz”in yaşandığına dair havanın yansıtıldığına işaret etmesi üzerine, “Bunlar çok yanlıştır” ifadesini kullandı. Gül, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dün de burada herkesin dikkatini çektim. Bu konuşmaların hepsi birbirini tamamlayan konuşmalardır dedim. Başbakanımızın konuşmaları, Genelkurmay Başkanımızın konuşmaları, bunlar hepsi birbirini tamamlayan konuşmalardır. Bunlardan eğer polemik çıkartırsanız çok yanlış yaparsınız dedim.

Dolayısıyla böyle bir düşünceye ulaşmak hiç anlaşılabilir değildir. Ayrıca dün yine söyledim; siyaset, sorunları çözmek için, diplomasi sorunları çözmek için hep uğraşır, tabii ki sonunda en son seçenekler vardır, bunlar askerin silahıyla konuşmasıdır dedim. Hiçbir asker, hiçbir Ordu, silahıyla konuşmak istemez, ama bunu önlemek için muhakkak ki diplomasi çalışır, siyaset çalışır, ama niçin ordumuza daima güven duyarız? Niçin daima ordunun gücüyle övünürüz? Niçin daima güçlü bir orduya sahip olmak isteriz? Siyasetin, diplomasinin halledemediği şeyler, o zaman mecbur kalır o noktaya gelir. Dolayısıyla bütün bu konuşmaları bir bütün olarak, birbirini tamamlayıcı olarak görmeniz gerekir diye burada altını özellikle çizdim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious