Seçim olsa gençler boş oy kullanacak

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Üniversite gençliğinin dini, siyasi, ailevi ve sosyal durumlarını belirlemek için 30 üniversitede yapılan gençlik araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Onu aşkın akademisyenin yürüttüğü çalışmanın sonuçları şöyle:

Siyasi kimlik: Gençlerin yüzde 31.4'ü AKP'ye, yüzde 31.2'si CHP'ye oy verdiğini söyledi. "Bu pazar seçim olsa oyunuzu kime verirdiniz?" sorusuna gençlerin yüzde 29.8'i "Hiçbiri" yanıtını verdi. AKP ve CHP'nin oyları ise düştü.

Gençlerin yüzde 64.4'ü kendisini "Atatürkçü", yüzde 48.6'sı ise "milliyetçi" olarak tanımladı. "Dindar" diyenlerin oranı ise yüzde 23.4'ü buldu.

Namus için cinayet işlerim
Karşı cinsle ilişkiler: Üniversite öğrencileri, kızların flört etmesini doğal karşılarken (yüzde 71.6), kızların evliliğe kadar bekâretini mutlaka korumasını da istediğini söyledi (Yüzde 55).
Evlenmeden önce birlikte yaşamaya kesinlikle karşı olanların oranı yüzde 43 olurken, sıcak bakanların oranı yüzde 55'i buldu.

Araştırmada, erkeklere özel bazı sorular da soruldu. "Bakire olmayan bir kızla evlenir misiniz?" sorusuna yüzde 59'u "hayır" derken, eşlerinin çalışmasına "Belli şartlar altında olabilir" diyenler yüzde 46.3 oldu. Gençlerin yüzde 12.1'i "Namus için cinayet işlenebilir" dedi.

Dini ibadetler önemli
Din ve aile ilişkileri: "Beş vakit namaz kılar mısınız?" sorusuna yüzde 80.6 "hayır" derken, cuma namazına gidenlerin oranı yüzde 64'ü buldu. Öğrencilerin yüzde 76.9'u oruç tuttuğunu ifade ederken, yüzde 61.5'i "dini ibadetleri yerine getirmenin önemli olduğunu" belirtti.

Öğrencilerin yüzde 48.2'si türbanın her yerde serbest olması gerektiğini düşünürken, yüzde 33'ü yasağın devam etmesi, yüzde 6.8'i sadece üniversitede serbest olması gerektiğini söyledi.
Türkiye AB'ye hazır değil.

Türkiye'nin sorunları:
Gençlerin çoğu Türkiye'de bir şeyin değişmeyeceğini (yüzde 42.7) belirtirken, yüzde 32'si ise güçlü bir ülke olacağını söyledi.

Gençlerin, Türkiye'de acil olarak çözülmesini istediği konular sırasıyla eğitimde fırsat eşitsizliği, işsizlik, terör, rüşvet ve yolsuzluk oldu.

Gençlerin yüzde 34.5'i AB üyeliğine karşı olduğunu söylerken, Türkiye'nin AB üyeliğine hazır olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 73.9 çıktı. Öğrenciler müzakereler sonucunda Türkiye'nin üye olamayacağını da düşünüyor (Yüzde 61.5)
Gençlerin yüzde 36.5'i düşman olarak "ABD"yi gösteriyor.

Dünya çapında en çok beğenilen lider sıralamasında ise başı Fidel Castro ve Vladimir Putin çekti. Kabinede en beğenilen bakan ise Abdullah Gül oldu.

Öğrenciler, hükümetin Ermeni meselesine yönelik politikasını da başarısız buldu (Yüzde 54.4).
Kurumlara güven: Öğrencilerin yüzde 43.3'ü başbakana hiç güvenmediğini, yüzde 35.6'sı biraz güvendiğini söyledi. Gençlerin yüzde 38'si cumhurbaşkanına, yüzde 53.2'si orduya güveniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious