Seçim öncesi polis ve jandarmaya izin yok!

Seçim öncesi polis ve jandarmaya izin yok!.12505
  • Giriş : 13.03.2009 / 15:18:00

Terör örgütü PKK'nın seçim öncesi ve seçim sırasında olası provakasyonlarına karşı polis ve jandarmanın izinleri kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oy kullanan vatandaşların baskı altına alınmaması için de her binanın yakınında güvenlik güçleri bulunacak. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, seçim güvenliği için her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Bakan Atalay, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde incelemelerde bulundu. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Atalay, seçimin önemli bir boyutunun güvenliği olduğunu belirtti.

"Biz güvenlik birimlerimizle gerek polis gerek jandarmada izinleri kaldırdık; seçim öncesi, seçim günü, seçim sonrası." diyen Atalay, seçim günü bütün güvenlik görevlilerinin alanda olacağını vurguladı.

Oy kullanılan her binanın belli bir mesafesinde güvenlik personeli bulunacağını anlatan Atalay, "Bina sorumlusu veya sandık sorumlusu bir olay olduğunda çağıracak. Veya dışarıda ihtiyaç olabilir. Vatandaşlarımıza baskı olmaması için köylerimize kadar güvenlik görevlileri olacak." dedi.

Yerel seçimin özelliği olan bir seçim olduğunu kaydeden Atalay, köylere kadar adayların olduğunu hatırlatarak sadece 53 bin muhtar, 30 bin küsür belediye meclis üyesi ve 3 bir civarında da belediye başkanının seçileceğini ifade etti.

Küçük yerlerde seçimin hararetinin biraz daha fazla olacağına dikkat çeken Bakan Atalay, bu sebeple güvenlik tedbirlerinin önemli olduğunu söyledi.
Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) "Güvenlik personeli kayıtlı olduğu yerde oy kullanacak." kararını da değerlendiren Bakan Atalay, "Güvenlik personeli oturduğu yerin dışında görev yapacak, özellikle jandarma. Rütbeli personel oy kullanacak. Ama bunların hepsi o gün köylerde olacak. Bunların kayıtlı olduğu yerde oy kullanması zor. Genel seçimlerde bunun uygulaması var. Bunlar aynen sandık görevlileri gibi ellerinde zaten belgeleri var. Görev yaptığı sandıkta oy kullanması daha uygun olurdu. Ben Jandarma Genel Komutanlığı'ndan sordum; bu durumda kaç kişi oy kullanamaz? Yaklaşık 15 bin kişi oy kullanamaz dediler. Bu polis de de aynı. O civarda. Diyelim İstanbul Valiliği bize yazı yazdı; İstanbul'da siz evinin olduğu, kayıtlı olduğu yerde görevlendiremezsiniz. Büyük bir il. Orada polisimizin büyük bir bölümü oyunu kullanamayacak. Yaklaşık 25 - 30 bin güvenlik görevlisi oy kullanamaz duruma düşüyor. Bunu Yüksek seçim Kurulu'na yazdık. Bu konuyu önemli görüyorum." diye konuştu.

TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ÜLKE

Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu ve Ankara'nın da Avrupa'nın en güvenli başkenti olduğunu dile getiren Atalay, suç oranlarının en düşük olduğu başkent olduğunu kaydetti.

Öncelikli hedeflerinin suçların önlenmesi olduğuna dikkat çeken Atalay, "Suçun işlendikten sonra suçun failinin bulunup aydınlatılması da güvenlik birimlerinin başarısın ölçen diğer kriterlerden birisidir. Bu yönde de Türkiye genelde de çok ileridedir. Organize suç örgütleriyle ilgili son dönemde çalışmalarımız giderek artıyor. O konuda hiçbir müsamahamız yok. Hiçbir ayrımımız yok. Türkiye organize suç örgütlerinin, çetelerin cirit attığı bir ülke olamaz. Bunlar olursa vatandaşın devlete güveni kalmaz. O zaman vatandaş, onlarla problem ve ilişki içinde olur. Organize suç örgütünün alanı çok geniş. Bu konuda arkadaşlarımızın arkasındayız. Hiçbir tereddüte gerek yok. Hiçbir ihmalimiz olamaz." şeklinde konuştu.

Geçen gün Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği ve aralarında polisin de bulunduğu suç örgütünün çökertilmesi olayının sorulması üzerine Atalay, "Bunların 11 tanesi tutuklandı. Yani polisin içinde bu işle ilgili olanlar varsa da tek tek temizliyoruz ve hiç acımayız. Tabi bunları yakalayanda polis, kendi meslektaşı bunlar. Bizim için suç işleyen nerede olursa olsun" diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*