Seçim öncesi yasaları

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

AK Parti, seçim öncesi 25 yasa çıkarma hazırlığında

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Seçim hazırlıkları içinde olan AKP, esnaftan belediyelere, noterlerden sporculara ve iş dünyasına kadar birçok kesimi ilgilendiren tasarı ve teklifler hazırlıyor. Hükümet, AB müktesebatı çerçevesinde 25 tasarıyı TBMM Genel Kurulu'ndan geçirmek için kolları sıvadı. AKP, sözkonusu tasarı ve teklifleri Meclis gündemine taşımaya hazırlanırken, CHP, Genel Kurul ve komisyon çalışmalarını "kilitleme stratejisi" belirledi. CHP, Genel Kurul'da görüşülen tasarılarla ilgili "aleyhte söz alarak", komisyonlarda ise, birden fazla önerge vererek çalışmaları engelleyecek.

AKP'nin hazırladığı, İnternet Suçları Kanun Tasarı, Sigortacılık Kanunu, Yargıtay Kanunu, Mortgage, Türk Petrol Yasası, Dopingle Mücadele Kanun Tasarısı, Kamu Mali Yönetimi tasarıları Genel Kurul gündeminde görüşülmeyi beklerken, "Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik, Devlet İhale Kanununda Değişiklik, Yabancı Doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlayan tasarılar" ise yasalaştı.

BELEDİYELERE KAYNAK AKTARIMI

AKP'nin seçim öncesi çeşitli toplum kesimlerine yönelik tasarılarının bir bölümünü belediyelere yönelik olanlar oluşturuyor. AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in imzasını taşıyan ve "belediyelere, toptancı halleri satma imkanı veren" teklif, İçişleri Komisyonu'nun gündeminde bulunuyor. Teklifle, belediye sınırları içindeki toptan satışlar, toptancı hallerinde belediyenin kontrolü altında yapılacak.

AKP'li milletvekillerinin verdiği ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bulunan "Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na bir ek madde eklenmesiyle" ilgili teklif ise, "Yerel Yönetim Kuruluşuna bağlı hastanelerde döner sermaye kurulmasını" öngörüyor.

SPORCU AİLELERİNE AYLIK

AKP Grup Başkanvekilleri Eyüp Fatsa ve İrfan Gündüz, dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonluğu kazanmış sporculara "devlet" ünvanı verilmesi ve bu sporcuların ailelerine aylık bağlanması konusundaki yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Buna göre, uluslararası platformlarda başarılı olmuş sporcular sanatçılar gibi "Devlet Sporcusu" ünvanı alacak.

"HANIMLARA" KREDİ

AKP Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül'ün 2004 yılında hazırladığı "Yoksullukla Mücadelede Ev Hanımlarına Kredi Usulüyle İş İmkanı Yaratan" mikrokredi çalışması da yasalaşıyor. Teklif önümüzdeki günlerde Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Akgül, gıda bankaları konusunda da önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığı'na yasa teklifi sunacak. Akgül'ün sözkonusu çalışmaları, seçimlerde "hanımların oylarının hedeflenmesi" şeklinde yorumlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious