Seçim şarkıları: Meydanlar bu şarkılarla şenlenecek

  • Giriş : 16.06.2007 / 10:59:00

Miting meydanlarında kullanılan müzikler halkı adeta coşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu durum oy oranlarını etkiler mi bilinmez; ama sanatçıların ününe ün kattığı kesin. Seçime erken yakalanan partiler şu an partilisini en çok coşturacak şarkıyı ve sanatçıyı arıyor. Bulana ne mutlu!

22 Temmuz’da seçime hazırlanan siyasi partiler, ellerindeki en büyük kozu kullanma yarışına girişti. Yani seçim müziklerini belirleme yolunda. Tarih yaklaştıkça parti genel merkezleri de seçim müziklerini aşağı yukarı belirledi. En güzel sözü yazan, üstüne de en güzel besteyi koyan ya da sanatçıların şarkılarını en iyi revize eden parti oyları toplayacak! Aynı zamanda da bu şarkılarla halk ne kadar coşarsa parti o kadar oy alacak! Bunun için de müziğin propagandadaki önemi yadsınamıyor. Aslında partiler biraz hazırlıksız yakalandığı için seçim şarkılarını tam olarak belirlemiş değil. Birçok parti şu anda bir önceki seçimde kullandıkları şarkılarını kullanıyor. Parti yetkilileri ile konuştuğumuzda ser verip sır vermiyorlar.

AK Parti’nin mitinglerde kullanmak için hazırladığı seçim müzikleri CD’sinde sadece iki isim göze çarpıyor. “Haydi Anadolu” ve “Her Şey Türkiye İçin” şarkılarıyla Uğur Işılak ile “Yeniden” ve “Her Şey Bu Millet İçin” şarkılarıyla Özhan Eren. AK Parti kulislerinde 70’li yılların unutulmaz şarkısı “Sev Kardeşim”in kullanılacağı konuşulsa da partiden bu konuyla ilgili bir doğrulama gelmedi. Ayrıca AK Parti, Van mitinginde kullandığı İbrahim Tatlıses’in “Ağrı Dağın Eteğinde” türküsünden de vazgeçti.

CHP henüz hangi şarkıları kullanacağına karar vermiş değil. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, “Çok alternatifimiz yok, şarkılar 10 güne kadar netlik kazanır, şu anda Edip Akbayram’ın ‘Güzel Günler’ şarkısını kullanıyoruz.” açıklamasını yapıyor. MHP, tercihini yine ülkü ocaklarının sanatçılarından yana kullandı. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Çandır “Mustafa Yıldızdoğan ve Atilla Yılmaz’ın baskın olduğu MHP’nin seçim albümünde partimizi en iyi ifade eden şarkılar var. Biz başkalarının şarkılarını bozarak vatandaşa hitap etmeyi çok uygun ve doğru bulmuyoruz.” yorumunu yapıyor. Ayrıca seçime CHP listesinden katılacak olan DSP'nin, milli marşı haline gelen "Gözün Aydın Türkiye Ak Güvercin geliyor"şarkısı meydanlarda duyamayacağız.

Siyasilerin gözdesi Nilüfer ve Mustafa Sandal

Bu seçim döneminde de şu anda parti kulislerinde iki isimden söz ediliyor: Nilüfer ve Mustafa Sandal. Demokrat Parti, Nilüfer’in “Olmadı Yar” isimli şarkısını 65 bin dolar karşılığında “Nereye Kadar?”olarak değiştirerek meydanlarda kullanma kararı aldı. Mustafa Sandal’ın yeni albümünde yer alan “İndir” şarkısının, siyasilerin gözdesi olduğu ve partilerin bu şarkı için adeta yarıştığı söyleniyor. Ama sanatçı, henüz şarkısını herhangi bir partiye vermedi. CHP kulislerinde Faruk K.’nın “Azar Azar” şarkısının partiye uyarlanacağı konuşuluyor.

Partizanlık yapmıyoruz

Uğur Işılak: AK Parti iki şarkımı kullanacak; ama parti için yazılan eserler değil bunlar. Partizanlık yaptığımızı düşünüyorlar. Öyle olsaydı Demokrat Parti’ye ve CHP’ye şarkılarımı vermezdim. Sonuçta şarkıları insanlar için yapıyoruz. Türk halkına da kim hangi vesileyle duyuruyorsa biz bundan hoşnut oluyoruz, memnun oluyoruz. Mesele insanları ayrıştırmadan sağcı-solcu, laik-antilaik gibi sınıflara ayırmadan bu ülkede aynı çatı altında beraber yaşadığımızı göstermektir.

Şarkılar siyasî propagandanın dışında

Özhan Eren: Bestemi seçim ve parti için besteledim. Ama neticede benim diğer şarkılarım ve türkülerimden bir farkı yok. Asıl, insanlara ulaştırmak istediğim bazı kişisel mesajlarım var. O da gündemle örtüşüyor. Hz. Mevlânâ’nın söylediği gibi aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir. Benim işimin önemli bir bölümü duygu üretmek. Beraberlik aktarmaya çalışan şarkılar bunlar. Yani bir siyasi parti propagandasının çok dışında.

2007 seçim şarkıları

AK Parti: Her Şey Bu Millet İçin, Yeniden, Haydi Anadolu, Bu Memleket Hepimizin, Söz Verdik, Yaşa AK Parti, Ak Ak Ak, Efsane, Lider Sesleniş.

CHP: Güzel Günler Göreceğiz…

MHP: Devlet Geliyor, Partimiz MHP, Şimdi MHP Zamanı, Hazır mıyız?, Bas Mührünü Sevgiye, Geliyor, Umut Onda, Harekete Geçmek Lazım, Kutlu Dilek ve Al Beyazım.

DYP: Adım Mehmet, Nereye Kadar?

Seçim, şarkıcıların ününe ün katıyor

Adnan Şenses
Ak Parti’nin “Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda” şarkısını söyleyerek ikinci baharını yaşadı.

Ajda Pekkan
Meydanlarda seslendirdiği “Petrol” adlı şarkı ile sanatçı 1979 yılında Eurovision şarkı yarışmasına bile katılmıştı.

Osman Yağmurdereli
Turgut Özal döneminin favori şarkıcısı olmuş, parti çalışmalarından sonra popülerliği epey artmıştı.

Uğur Işılak
Son seçimlerin gözde sanatçısının şarkılarını hem AK Parti, hem CHP, hem de DP kullanıyor.

Mustafa Yıldızdoğan
“Türkiyem”şarkısı ve Mustafa Yıldızdoğan’ı MHP’den ayrı düşünmek neredeyse imkânsız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious