Seçim senaryolarına göre paranız nerede nasıl kazanır?

Seçim senaryolarına göre paranız nerede nasıl kazanır?.19256
  • Giriş : 17.07.2007 / 08:19:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:57:22

Ekonomist dergisinde yayınlanan habere göre koalisyon ihtimali piyasalar için risk taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sadece bir hafta kala 22 Temmuz seçimleri öncesinde piyasalarda iyimser rüzgarlar esiyor. Tek parti hükümetini satın alan piyasa aktörleri, İMKB'yi tarihi zirvesine taşırken, dolar 1.30 psikolojik desteğinin altına düştü. Bono bileşik faizleri ise fonlama maliyetinin yaklaşık 1.5 puan altına indi. Bu seviyeler, seçimlerde AKP'nin tek başına iktidar olması ve global likiditede sorun yaşanmaması halinde riskli bulunmuyor. Ancak tersi bir gelişmede analistler, bu seviyelerin riskli hale geleceğini ifade ediyor.

Ne riskli, ne risksiz?

Son dönemde borsanın tarihi zirvesini görmesinde, faiz ve doların düşüşünde temel belirleyici olanın yurtdışı piyasalardaki hareketler olduğu unutulmamalı. Bunun yanısıra seçim sonrasına yönelik "tek parti" iktidarı beklentilerinin de satın alınmaya başlaması, piyasaların bu hareketinde etkili olan unsurlardan.

Borsa ve döviz

Sonuçta borsa oldukça yukarıda. Dolar aşağıda ve faizler baskı altında.

Risk analizi çalışmasında para piyasalarının geldiği noktaların riskli olup olmadığnın yanıtını ise seçimlerden sonraki tablo ile global likiditenin durumu verecek. Örneğin borsanın çok yükseldiğini düşünenlerin aksine bu seviyeler seçimlerden tek parti iktidarının çıkacağını düşünenler için hiç de riskli değil ve alım yapılmalı. Ancak tersi durumlarda ise riskli bulunuyor.

Dövizde olumsuz bir seçim senaryosu halinde bugünden pozisyon alınması öneriliyor. Tek parti iktidarı için bugün dövizde pozisyon alma riskli bulunuyor. Bu nedenle yatırımcıların seçimden sonraki gelişmleri çok yakından izleyerek kendilerinin de alabileckleri riski iyi hesaplayarak pozisyon almaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious