Seçim sonrası Ermenistan karıştı

Seçim sonrası Ermenistan karıştı.15158
  • Giriş : 20.02.2008 / 16:41:00

Ermenistan'da dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminde aday olan Levon Ter Petrosyan yanlısı 30 bin gösterici, seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle hükümeti protesto gösterisi düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erivan'daki Matenadaran meydanında toplanan göstericilere hitap eden Petrosyan, seçimin gerçek galibinin kendisi olduğunu belirterek, açıklanan seçim sonuçlarını tanımadıklarını kaydetti.

Demokrasi ve hukuk mücadelesine sonuna kadar devam edeceklerini, seçimin yenilenmesini istediklerini kaydeden Petrosyan, 500 bin fazladan oyun Başbakan Serj Sarkisyan lehine kullanıldığını iddia etti.

Seçime büyük hile karışmasında uluslararası gözlemci kuruluşlarının da sorumluluğu olduğunu söyleyen Petrosyan, ''Seçimden önce hükümetin hile karıştırmak için hazırlık yaptığı konusunda defalarca uyarılarda bulunduk, ancak bu uyarımızı hiç bir yabancı gözlemci kuruluşu dikkate almadı'' diye konuştu.

Seçime katılan diğer muhalefet liderleri de konuşmalarında, hükümeti sert bir dille eleştirdi ve seçimin yenilenmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini söylediler.

Merkez seçim Komisyonunun bulunduğu binanın çevresinde, gösterinin yapıldığı alana yakın olması nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı ve çevik kuvvet ekipleri hazır bekletildi.

Konuşmaların ardından hükümet aleyhinde bir süre slogan atan göstericiler daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious