Seçim sonuçlarını neredeyse bire bir öngördü!

Seçim sonuçlarını neredeyse bire bir öngördü!.9219
  • Giriş : 25.07.2007 / 23:50:00

Araştırmacı Tarhan Erdem yaptığı anketle seçim sonuçlarını neredeyse bire bir öngördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anketi beğenmeyen çevreler sert tepki gösterdi. Bazı köşe yazarları, tepkisini hakaret boyutuna taşıdı.

Vatan gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, anketi gördüğünde 'Oha!' diye tepki gösterdiğini belirtirken, aynı gazetenin başyazarı Güngör Mengi, "Tarhan Erdem ya sayı saymayı bilmiyor ya da dayak yememiş." yorumunu yaptı. Tarhan Erdem, bu üslubun altında halka güvenmeme mantığının yattığını ifade ediyor.

Erdem, "Halka güvenmeyip halkı cahillikle suçlayanlar anket sonuçlarına inanmak istemedi. Çok açık bir şekilde 'Demek ki bu memleketin yüzde kırk sekizi cahil' diyenler bile oldu." diyor.

'Benim düşündüğüm gibi düşünmeyen cahildir.' diyen insanların büyük bir hata yaptığını belirten Erdem, bazı kesimlerin Türkiye'nin yarısını yok saymaya çalıştığını dile getiriyor.

Seçim sonuçlarını da değerlendiren Tarhan Erdem, Cumhuriyet mitinglerine katılanların yüzde 10'a yakınının AK Parti'ye oy verdiğini düşünüyor. Sandıktan çıkan neticenin sağduyuyu temsil ettiğini kaydeden Erdem, "Bu memleketin bir ferdi olduğum için gurur duyuyorum." ifadelerini kullanıyor. Halkın her dönem büyük bir sağduyu gösterdiğine işaret eden Erdem şöyle devam ediyor:

"Türkiye şimdiye kadar 15 tane seçim yaptı. Bu seçimlerden hangisinin yanlış olduğunu düşünen varsa ben kendisini ikna etmeye hazırım. Ben birçok kez halkın çoğunluğundan farklı olarak oy kullandım.

Buna rağmen halkın sağduyusuna çok güveniyorum. Ben bir vatandaşın düşüncesine Başbakan kadar önem veririm. O nedenle seçim sonuçlarıyla anket sonuçları bire bir örtüşüyor. " Siyasal tercihlerine bağlı olan vatandaşın zaman zaman ölçüsüz davranmasını normal karşılayan Erdem, ancak kendisini tanıyan köşe yazarlarının böyle bir hakkının olmadığının altını çiziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious