Seçim takvimi aynen işliyor

Seçim takvimi aynen işliyor.10354
  • Giriş : 23.02.2009 / 20:31:00

Geçici aday listelerine yapılan itirazlar karara bağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye genelinde 29 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler için Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği seçim takvim uyarınca, ilan edilen geçici aday listelerine karşı, ilgili İlçe seçim Kurullarına büyükşehir belediye başkan adaylığı için de ilgili İl seçim Kurulu'na yapılan itirazlar bu akşam saat 17.00 itibarıyla karara bağlandı.

İlgililerin ilçe seçim kurulu kararlarına karşı İl seçim Kurulu'na, İl seçim Kurulu'nun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı Yüksek seçim Kurulu'na itirazları da 25 Şubat Çarşamba günü sona erecek.
Takvimin önümüzdeki bölümü şöyle:

25 Şubat Çarşamba günü: 2972 sayılı Kanun'un 15/2. maddesine göre adaylar hakkında adaylık koşullarında noksanlık veya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazların il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin olarak da YSK'ca kesin karara bağlanmasının son günü.

26 Şubat Perşembe: Sandık kurullarının oluşum işlemleri tamamlanacak ve oluşumda görev alanlara bu hususun bildirilmesine başlanacak.
27 Şubat Cuma: YSK'nın il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin karara bağlamasının son günü.

Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.

28 Şubat Cumartesi: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü.

-PROPAGANDA YASAKLARI 19 MART'TA BAŞLIYOR-

1 Mart Pazar: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek.
İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine başlanacak.
19 Mart Perşembe: seçim propagandası ve yasakları başlayacak.
23 Mart Pazartesi: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.
28 Mart Cumartesi: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.
29 Mart Pazar: Oy verme günü. Saat 00.00'da seçim yasakları sona erecek.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*