Seçim vaatleri vadandaşı nasıl etkiliyor?

Seçim vaatleri vadandaşı nasıl etkiliyor?.13208
  • Giriş : 14.02.2009 / 07:44:00
  • Güncelleme : 14.02.2009 / 23:34:06

İskele Sancak'ta partilerin vaatleri ve yapılan yardımların seçimlere nasıl yansıyacağı tartışıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Yerel seçime doğru Türkiye'de son durum Kanal 7'nin uzun soluklu tartışma programı İskele Sancak'ta masaya yatırılıyor. Erhan Çelik yönetimindeki İskele Sancak'ta; siyasi partilerin son açılımları, başkan adaylarının seçim vaatleri ve kampanyalar ile seçmenin tercih analizleri; Radikal Gazetesi Yazarı Hasan Celal Güzel, Vatan Gazetesi Yazarı Can Ataklı, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, Tercüman Gazetesi Yazarı Nazmi Çelenk ve Taraf Gazetesi Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı ile birlikte tartışmaya açtı.

Son dönemde Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmeler Türk kamuoyunda nasıl algılanıyor? Partiler, seçim kampanyalarında hangi eksen üzerinde hareket ediyorlar? Hangi konular seçim malzemesi yapılıyor? Türkiye'de seçmen psikolojisi nasıl okunabilir? Vatandaş seçime odaklandı mı? Kamuoyu yoklamaları ne diyor? Seçimde hangi parti zirveye uzanabilir? Partilerin yeni açılımları seçimde ne kadar fayda sağlayabilir? seçim kampanyaları nasıl ve hangi bağlamda yürütülüyor? gibi soruların cevap bulacak. Konuklar yerel seçime doğru Türkiye'de yaşanan olayları, siyasi partilerin son açılımlarını, başkan adaylarının seçim vaatleri ile kampanyalarını, seçmenin tercih analizlerini Erhan Çelik yönetimindeki İskele Sancak'ta değerlendiriyor.

Türkiye'nin demokrasi platformu Erhan Çelik'le İskele Sancak'ta seçime 43 gün kala seçmen analizlerini ve partilerin seçim kampanyalarını değerlendiriyor.

Programa katılan Hasan Celal Güzel, Tunceli'de dağıtılan beyaz eşyanın ilk başta seçim yatırımı olarak değerlendirilebileceğini ancak olaya başka açıdan bakıldığında AK Parti'nin bu ilde seçim kazanma şansının çok zor olduğunu parti yönetiminin de bildiğini sandığını söyledi. Celal Güzel, AK Parti'nin Tunceli'de aldığı oy oranı ile 3. sırada ancak yer alabilidiğini söyledi. Celal Güzel ayrıca, kömür dağıtımının yaklaşık 6 yıldır sürdüğünü belirterek " seçim öncesi kömür gibi bazı şeylerin dağıtımını doğru bulmuyorum. Ancak bölge halkına devlete aidiyet açısından çesim sonrasında da devam etmesini bekliyorum' dedi.

Tercüman Gazetesi yazarı Nazmi Çelenk dağıtımın Kızılay kanalı ile yapılmadığına dikkat çekerek "Bu yardımlarda devletin görevlileri kullanılıyor. Yardımı alan ailelere hangi partiyi tercih edeceği sorulduğunda ortaya farklı bir tablo çıkıyor. Devlet vatandaşı sadakacı yapmak yerine onlara ekmek kazanacak bir çözüm bulmaya yöneltmeliydi. Devlet vatandaşı sadakacı toplum haline getiriyor. Bugün birçok yerde vatandaş devlet nasıl olsa kömür veriyor ben niye alayım diyor. Yarın bu yardımlar kesildiğinde iskankar bir toplum ortaya çıkacak " dedi.

Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt: Ben dağıtımın zamanlamasının yanlış olduğu düşüncesindeyim. Ancak bunu seçim yatırımı olarak değerlendirirsek Valiyi particilik yamış gibi kabul etmiş olabiliriz. Burda keşke dağıtım başka kanallar kullanılarak yapılsaydı. Gizli bir oylama sisteminde insanların evlerine gelen yardımla oylarını değiştireceği inandırıcı değil. Hükümet için yardımlar seçim yatırımı ise hükümet doğalgaza zam yerine daha fazla indirim yapmış olurdu. Oysa tam tersini yaptı.

Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı: Bu yapılan yardım kadar mantık dışı birşey bulamıyorum. Evlerde su yok elektrik yok siz otomatik çamaşır makinası veriliyor. Aldıkları çamaşır makinası ve buzdolabını ahıra koyan var. Bugün sadaka ekonomisi diye bir durum ortaya çıkıyor. Bugün muhalefet partileri de benzer vaatlere yöneliyorlar bu ne vaat ediyorsa ben daha fazlasını vereceğim demeye başladı. Bence AKP bu konuda son derece başarılı bir propaganda yaparak herkese kendisini anlattırma noktasına getirdi.

Taraf Gazetesi Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı Devletin verdiği yardımların seçime etkisi var diye bu olay bu kadar basite indirgenemez. Devlet vatandaşına sahip çıkmak zorundadır. Devlet geliştikçe vatandaşına bakmalıdır.

Tercüman Gazetesi yazarı Nazmi Çelenk Bana göre asıl seçim yatırımını CHP yapıyor. Çarşaf ve Kuran Kursu açılımı CHP'nin yapısı ile taban tabana zıt. Bugüne kadar reddedilen şeyleri şimdi meydanlarda kameraların önünde sergiliyorlar. Burda din istismarı yapılıyor. Üzerinde araştırma yapılacaksa bu yapılmalıdır ve sorgulanmalıdır.

Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı: CHP'de bu yapılanların ardından din istismarı çıkmadı ama daha facia işler çıktı. Bu kişileri getirenlere birşeyler vaat edildi. Ardından para istendi gibi çok vahim olaylar yaşandı. CHP geçmişte çok önemli oylar aldığı bölgeler vardı oralarda çarşaf açılımı falan da yapılmış değildi. Ancak daha sonra hatalar yaptı. Başka partiler oyları aldı. Bugün bu oylar AKP'ye gidiyor. CHP bugün yapılan işin yanlış olduğunu anladı sadece adayını koruma kaygısı ile açıklamalar yaptı. Bugün CHP için Kılıçdaroğlu tek şans haline geldi. Medya Kılıçdaroğlu'nun üzerinden CHP'ye bakıyor. Ancak bugün hala Kılıçdaroğlu'nun İtanbul için projeleri hakkında kimsenin bilgisi yok.

Hasan Celal Güzel: Devletteki sosyal sistemi tam olarak anlatılamadı. Hükümet yardım etmez. Bütçenin transfer kanadı vardır o kanat tarafından işler yürütülür. Hükümetlerin icraatlarında vatandaşa sosyal yardım programları vardır. Valiler ve kaymakamların başkanlığında yürütülen fakirlere yardım fonunun hükümetle alakası yoktur. Bu tamamen yerinde yapılan tespitlerle yürütülmektedir. Ben CHP'nin çarşaf açılımında acaba başına tuğla mı düştü diye düşündüm sonra baktım düşüncesi ciddi. Ancak Kocaeli başkan adayının söylediği buram buram beklenti kokuyor. CHP'nin bu açılımının önümüzdeki günler için elde tutulur bir dönüşümü olmaz. Ancak uzun vadede bunu devam ettirmiş olursa halkı ile barışmış olacaktır. CHP'nin programı ile vatandaşın durumu bir türlü uyuşmuyor, Laiklikle laikçilik arasındaki farkı kuramıyor, projeler üretemiyor... Türkiye'deki huzursuzluğun kaynağı CHP'dir. Türkiye'de CHP'nin antidemokratik yollardan birşeyler elde etme yöntemi yüzünden bugün sıkıntılar yaşanıyor Keşke CHP dediklerini yapsa en başında ben desteklerim.

Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt: CHP'nin bugün vaatlerini tutar tarafı yok. Çünkü oyunu istediği kişiye yeni haklar vermiyor. Sen devlet bünyesinde çalışamazsın kamu kurumlarına giremezsin ama gel oyunu bana ver diyor. Baykal, Sirmen'in açıklamalarını destekleyen sözler söyledi. Kuran okumanın temel ihtiyaç olduğunu söyledi. Ancak geçmişte olduğu gibi yapılan açıklamalar bir süre sonra tam tersi uygulamalar yaptığını görüyoruz. CHP'nin çarşaf açılımı ile Türkiye'de laiklik elden gitmedi, kimse birşey kaybetmedi, aslında CHP'nin yaptığı çok doğru bir açılım. Ülkenin gelişmesine faydası olacak her açılımın desteklenmesi lazım. AK Parti'nin alevi açılımı da bunun gibi. Bu açılımlar oya tahvil olmayacak ancak desteklenmesi gereken açılımlar.

Programda Taraf Gazetesi Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı ile Vatan yazarı Can Ataklı arasında sert tartışma yaşandı. Kütahyalı'nın CHP'nin seçim stratejisindeki hataları ve CHP zihniyetinin geçmişte yaptığı hatalar başörtüsü mağduriyetine ilişkin ifadelerine Can Ataklı karşı çıktı. Ataklı Türk halkının Atatürk'ü sevdiğini ve Atatürk'ün getirdiği bütün değişiklikleri benimsediğini söyledi. Kütahyalı ise bazılarının Atatürk ilkeleri maskesi altında topluma baskı uyguladığını bu ilkelerin birilerince kullanıldığını savundu.

Rasim Ozan Kütahyalı, AK Parti'nin kaleler ifadesi ile Diyarbakır başta olmak üzere bazı illerde partisini zora soktuğunu belirtirken İzmir için de iddialı olmadığını meydanı şu anki belediye başkanına bıraktığını iddia etti. Kütahyalı, Gökçek'in işinin zor olmasına karşın Ankara ve İstanbul'da AK Parti'nin şansının büyük olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*