Seçim yasakları, 12 Temmuz'dan itibaren ağırlaşacak

Seçim yasakları, 12 Temmuz'dan itibaren ağırlaşacak.11090
  • Giriş : 08.07.2007 / 15:41:00

Seçim yasakları, 12 Temmuz Çarşamba gününden itibaren ağırlaşarak devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

12 Temmuz’da başlayacak serbest propaganda dönemi nedeniyle ağırlaşacak yasaklar arasında, devlet memurlarının seçim gezilerine katılması, propaganda turlarında kırmızı plakalı araç kullanılması gibi maddeler yer alacak. Başbakan Erdoğan da seçim gezilerinde 12 Temmuz’dan itibaren, ANA uçağı ve Başbakanlık otobüsünü kullanamayacak ve mitinge dönüştüğü için eleştiri alan TOKİ anahtar teslim ve açılış törenlerinde konuşamayacak.

Seçim yasakları, 12 Temmuz Çarşamba gününden itibaren ağırlaşarak devam edecek. 12 Temmuz’da başlayacak serbest propaganda dönemi nedeniyle ağırlaşacak yasaklar arasında, devlet memurlarının seçim gezilerine katılamaması, propaganda turlarında kırmızı plakalı araç kullanılamaması gibi maddeler yer alacak. Başbakan Erdoğan da 12 Temmuz’dan itibaren seçim gezilerinde ANA uçağı ve Başbakanlık otobüsünü kullanamayacak ve mitinge dönüştüğü için eleştiri alan TOKİ anahtar teslim ve açılış törenlerinde konuşamayacak.

Yüksek seçim Kurulu’nun, 22 Temmuz seçim sürecinin başladığı 4 Mayıs gününden itibaren geçerli olan seçim yasakları, 12 Temmuz’da başlayacak serbest propaganda dönemi nedeniyle daha da ağırlaşacak.

AÇILIŞLAR MİTİNGE DÖNÜŞEMEYECEK

YSK’nın seçim yasaklarına ilişkin kararıyla 12 Temmuz’dan itibaren seçim propagandaları için resmi süre başlayacak.

Seçimlerin temel hükümleriyle ilgili yasaya göre, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişiliklerine bağlı memurlar seçim propagandalarında yer alamayacak.

YSK’nın seçim yasaklarına göre ise bu devlet kuruluşlarının yanı sıra Bankalar Kanunu’na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atma dahil tören düzenlemek, nutuk söylemek, demeç vermek ve bunlar hakkında yayında bulunmak 12 Temmuz’dan itibaren yasaklanacak.

YSK’nın yayınladığı seçim yasaklarına göre 12 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere kırmızı plakalı araçlar, seçimle ilgili gezilerde kullanılamayacak ve ziyaret edilen yerlerde protokol karşılaması yapılamayacak.

YSK kararı şöyle:
“Başbakan ve bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacaklarına, bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenlerin yapılamayacağına ve resmi ziyafet verilemeyeceğine, Başbakan ve bakanların seçimle ilgili çalışmalarında ve konuşmalarında bu Kanun hükümleriyle bağlı olduklarına, Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memurun katılamayacağına, oy birliğiyle karar verildi.”

PROPAGANDA DÖNEMİ

Seçim takvimine göre, 12 Temmuz’da başlayacak serbest propaganda süreciyle ilgili konular ve takvim şöyle.

“8 Temmuz Pazar: Seçime katılan partiler, radyo ve televizyonlardaki propaganda sırası için kuraya katılacak temsilcilerini saat 17.00’ye kadar YSK’ya bildirecek
10 Temmuz Salı: Siyasi partilerin radyo ve televizyonlardaki propaganda sırasının belirlenmesi için kura çekilecek.

12 Temmuz Perşembe: seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

15 Temmuz Pazar: Radyo ve televizyonlarda propaganda konuşmaları başlayacak.

21 Temmuz Cumartesi: seçim propagandaları sona erecek.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious