'Seçim yüzünden dalgalanma olmaz'

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim nedeniyle dövizde aşırı dalgalanmaların olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümetin bu konuda gerekli tedbirleri aldığını dile getiren Meral, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın görüşünün tersine işadamlarına mutlaka borçlanmaları gerekiyorsa uzun vadeli dövizle borçlanabileceklerini önerdi. Meral, ekonomistlerin tahminlerine göre bu dönemde doların 1.37 ile 1.45 arasında olacağını söyledi.

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu
(TUSKON) Ege Bölgesi'nde dünyaya uzanan iş köprüleri konulu toplantının üçüncüsünü Manisa'da gerçekleştirdi. Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği'nin organize ettiği toplantıya Manisalı sanayiciler yoğun ilgi gösterdi. Anemon Otel'de gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Manisa Milletvekilleri Mehmet Çerçi, Süleyman Turgut, Belediye Başkanı Bülent Kar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz, Vergi Dairesi Başkanı Ali İhsan Tunçağıl, Emniyet Müdürü Adem Aydemir, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Federasyonu(ESİDEF) Başkan Yardımcısı Nejdet Özer, MASİAD Başkanı Ömer Yerkazanoğlu da katıldı.

Türkiye'de son yıllarda politik istikrar nedeniyle enflasyon ve faiz oranlarında büyük düşüşlerin yaşandığını hatırlatan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bu nedenle işdamlarının yatırımlarını hızlandırdığını kaydetti. İşadamlarının Afrika'ya yatırım için akın ettiklerini dile getiren Meral, Manisalı sanayicileri de yurt dışına yatırm yapmaya davet etti. Bir sanayicinin "2007'de Türkiye ekonomisi nasıl olacak" sorusuna ise Meral, olumlu bir cevap verdi. Meral, bu yıl içerisinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler nedeniye muhtemel ekonomik dalgalanmaya karşı hükümetin hazırlıklı olduğunu söyledi.

Türkiye'de ekonomik ve döviz kaynaklı dalgalanmalara karşı hükümetin önlem aldığını söyleyen Meral, şöyle konuştu: "Hükümetin çıkardığı 'mortgage yasası'nın devamında gelecek bir sistemle bankalar ellerindeki tapulu kredilere karşılık olan meblağları, rakamları bir teminat gibi gösterip uluslararası mortgage şirketlerine bu riski satabiliyorlar. Bu yöntemle Türkiye'ye 25 milyar dolar döviz girdisi bekleniyor. Bu da önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde muhtemel bir siyasi ve ekonomik dalgalanmada bir yastık vazifesi görüp döviz arzı fazlasıyla Türkiye'de dövizin yukarılara uçmasını engelleyecek diye tahmin ediyoruz."

MASİAD Başkanı Ömer Yerkazanoğlu ise 2004'e kadar emekliyen bir dernek olduklarını, ESİDEF ile yürümeyi, TUSKON'la da koşmayı öğrendiklerini kaydetti. Konumaların ardından MASİAD'a yeni üye olan işadamlarına rozetleri takıldı. Daha sonra Belediye Başkanı Bülent Kar, TUSKON Başkanı Meral'e Mesir Macunu ve Manisa'yı anlatan kitapları hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious