Seçimde gezmek serbest olacak

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Genel Müdürlüğü'nce geliştirilen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi projesi Bursa'da da başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşa, muhtarlara ve kamu kurumlarına yükümlülükler de getiren sistem çeşitli cezai yaptırımlar da öngörüyor. Yerleşim yeri bilgilerindeki değişiklikleri 20 gün içinde muhtarlık, nüfus müdürlüğü veya diğer yetkili idareye bildirmeyen vatandaşlar 250 YTL, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar 500 YTL ile cezalandırılacak. Mahallesindeki nüfus hareketlerini her ayın son haftası içinde bildirmeyen muhtarlar 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşacak.
Projenin Bursa'da uygulanabilmesi için Vali Yardımcısı Cafer Odabaşı'nın başkanlığında oluşturulan yürütme kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kapı kapı dolaşarak yapılan nüfus sayımlarının gerek maliyet açısından gerek personel açısından büyük külfeti olduğu, yanlış ve mükerrer tespitlere açık olduğu, öte yandan sokağa çıkma yasağını da beraberinde getirdiği belirtildi.

Odabaşı, yeni sistem ile nüfus bilgilerinin güncel olarak tutulduğu, nüfus hareketlerinin her an izlenebildiği ve MERNİS kayıtlarındaki TC Kimlik Numarası'na göre kişiler ile ikamet adreslerinin eşleştirildiği online bir veri tabanı oluşturulacağını kaydetti. Altyapısı oluşturulan sistemin 12 Eylül itibari ile personel atamasının yapılacağını da hatırlatan Odabaşı, yıl sonuna kadar veri girişini tamamlama hedefinde olduklarını söyledi.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 7 aşamada kurulacak. İlk olarak en ücra köylerden şehir merkezine kadar tüm adresler, belirlenen adres standardına göre düzenlenecek. Mahalle ayrıntısında tüm cadde, sokak ve binaların iç kapı numaraları da dahil olmak üzere tüm adresler Ulusal Veri Tabanı'na kaydedilecek. Numaralama işlemini belediye sınırlarında belediyeler, bunun dışında kalan alanlarda İl Özel İdaresi gerçekleştirecek. Numaralama çalışması tamamlanan yerlerde TÜİK ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü yetkililerinin yapacağı kontrolün ardından alan uygulamasına geçilecek. Alan uygulamasında numaralaması biten yerleşim yerlerindeki haneler ziyaret edilerek, vatandaşların TC Kimlik Numarası alınacak. Adres ve TC Kimlik Numaraları eşleştirilerek doğruluğu kontrol edilecek. Ardından bilgiler muhtarlıklarda askıya alınacak, yanlış veya eksikler düzeltilecek. Bursa'da 6 aydan uzun süre ikamet edecek yabancı uyruklu kişiler de ayrı bir form ile sisteme dahil edilecek. Yurtdışında yaşayan TC vatandaşları için ayrı bir veritabanı oluşturulacak. TÜİK tarafından kurulacak bu sistem güncel kalabilmesi için İçişleri Bakanlığı'na devredilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious