Seçimden sonra çiftçiler perişan!

Seçimden sonra çiftçiler perişan!.16340
  • Giriş : 14.03.2009 / 08:12:00

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, tarım kredi kooperatiflerinin çiftçi borçlarını, iktidarın baskısı nedeniyle açıklamadığını ileri sürdü, “29 Mart yerel seçimlerinden sonra ortalık toz duman olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hükümet şimdilik fren yaptı. Seçimden sonra sadece Denizli'de binlerce çiftçi icralık olacak” dedi.

Ziraat Odası olarak, kooperatiflere, çiftçi borçlarının ne kadar olduğunu sorduklarını, ancak bilgi alamadıklarını ileri süren Hamdi Gemici, bazı güçlerin seçim öncesi frene basıp, bu konuları gündeme getirtmek istemediğini kaydetti. Hamdi Gemici, çiftçilere Ziraat Bankası'nın yanı sıra 11 bankanın daha tarım kredisi verdiğini, il genelindeki 62 bin kayıtlı çiftçinin 50 binden fazlasının borçlu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Çiftçilerin nereye ne kadar borcu olduğu 29 Mart seçimleri geçinceye kadar açıklanmayacak. seçim öncesi oy kaybetmek istemeyen iktidar, şimdilik frene bastı, bekliyor. Bizim tahminimiz Denizli'deki çiftçilerin bankalara ve kooperatiflere olan borcu 300 milyon lira civarında. 2007'de yüzde 7.2 küçülen tarım sektörü, 2008'de başlayan küresel mali krize hazırlıksız yakalandı. Ürün para etmiyor, giderler arttı. Gübre yüzde 180, sertifikalı tohum ve tarımsal ilaçlar yüzde 42 civarında zamlandı. Mazottaki artış yüzde 45'i buldu. 7 yıl önce pamuğun kilogram fiyatı 1 lira 260 kuruşken, bugün pamuk kilosu 65 kuruş ile 80 kuruş arasında satılıyor. Bir çok sektöre can suyu kredileri ile değişik destekler yapılırken tarım sektörüne hiçbir destek verilmiyor. Ben iddia ediyorum, 29 Mart yerel seçimlerinden sonra ortalık toz duman olacak. Hükümet şimdilik fren yaptı. Seçimden sonra sadece Denizli'de binlerce çiftçi icralık olacak. Çiftçi borçları yeniden yapılandırılmalıdır. Tarım kesimi batıyor. Tarımı batan ülkenin kendisi de batar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*