Seçimden sonra özeleştiri yapılacak mı?

Seçimden sonra özeleştiri yapılacak mı?.12106
  • Giriş : 23.07.2007 / 23:12:00

Her seçim bir tazelenme, her tercih bir umut, her oylama bir beklenti aslında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

M. NEDİM HAZAR yazıyor...

Ve eminim sizler bugünkü yazılardan, yorumlardan geçmişte olduğundan çok daha fazla şey bekliyorsunuz.

Ne bileyim, hani oluşan tabloya daha geniş bir perspektiften bakmayı, çıkan tabloyu daha derinlikli bir okumayı, rakamları kullanarak ülke kaderine ilişkin çok daha rasyonel bir tespitte bulunmayı filan gibi. Ama üzülerek söyleyeyim ki, (şu satırları kaleme aldığım esnada henüz oylama filan bitmemişti) yazarınızın böyle bir yeteneği olmadığı gibi, mevzuya çok daha farklı bakmaktadır.

Birincisi siyasete gerektiğinden çok daha önem atfeden bir milletin ferdi olarak artık bu yanılsamadan kurtulmamız gerektiğini söylemek durumundayım. Yani A ya da B partisinin hiçbir farkının olmadığı şeyler vardır. Ancak biz seçmenler, siyasete gereğinden fazla anlam yüklediğimiz için beklentilerimiz çok fazla olabilmekte. O nedenle seçim kampanyalarını abartmakta, oy verme işlemine verdiğimiz değeri emsalsiz görmekte, siyasî angajmanımızı neredeyse iman boyutuna çekmekte beis görmemekteyiz. Büyük bir yanlış ve yanılgı tabii... Zira bir ülkenin gelişmesi, değişmesi, ilerlemesi ya da yerinde sayması adına, muhtemel tür etkenleri ve etmenleri topladığımızda bunun en küçük başlıklarından biridir siyaset. Vatandaşların durumu, zihniyeti, bilinci çok daha önemli ve etkilidir. Aman ha! Sakın yanlış anlayıp yanlış yorumlamayın. Seçimlere ve sonuçlarına hiçbir önem atfetmediğimi söylemiyorum. Aksine birçok veri açısından önemsiyorum ve merakla bekliyorum. Ancak fonksiyonellik adına çok anlam ifade etmeyeceğini söylemeye çalışıyorum. Her şeyi devletten bekleyen zihniyetimiz için hangi parti birinci çıkarsa çıksın sonuç değişmeyecek. Adalet sisteminin çok değişmeyeceğini, YÖK'ün yine bildiğini yapan feodal yapısının sürüp gideceğini, medyanın sonuçlara bakıp 'Demek ki biz yanılmışız, hele yanlışımız nedir?' diye bakmayacağını çok iyi biliyorum.

Öyle düşünüyorum, kendimiz değişmedikçe ülkenin genel dokusu da değişmeyecek. Biz bireysel değişimi ve dönüşümü yaşamadıkça, hiçbir siyasî partinin (en azından bir seçimle) bu durumu değiştirebileceğine asla inanmıyorum. Öyle değil mi ama? Misal CHP, çıkan sonuca bakıp, 'yahu biz de çok tepeden inmeci ve bu ülkenin gerçeklerine aykırı bir politikanın yıllardır temsilciliğini yapıyoruz. Halk ile ilgimiz yok, kendimize çekidüzen verelim' diye düşünebileceğine inanıyor musunuz? Ya da yıllardan beri her seçimde 'tek başımıza iktidarız' diye kendi kendini kandıran ve her seçim sonrasında yüzde 1 bile alamayan liderlerin, olmadık taklalar ile kendilerini ve kitlelerini kandırmak yerine gerçeği görüp, 'siyaset neyimize' diyebileceğini mi düşünüyorsunuz? Veya AKP'nin 'çıkan tablo gösteriyor ki, şu şu konularda yanılmışız' özeleştirisini yapacağına mı inanıyorsunuz? Misal Emin Çölaşan'ın, 'Ya arkadaş göbeğimizi çatlattık; ama yine de istediğimiz sonucu elde edemedik, bizde bir yamukluk mu var?' sorusunu kendilerine sorabileceğini düşünebilir misiniz?

Tek parti zihniyetindeki demode beyinlerin, jakoben ruhlu psikopatların, cunta özlemcilerinin, ülkeyi kapalı bir toplum yapmayı marifet sanan mercimek beyinlerin şapkalarını önüne alıp düşüneceklerini mi zannediyorsunuz yoksa? Yaşlılıktan bir okka sarkık gerdanlı dinozorların, ayakta bile duramadığı halde sandalye ile seçim konuşması yapan tekaüt siyasetçilerin, 'yeter bu millete bela olduk, düşelim yakalarından' fikrine mi geleceğini varsayıyorsunuz? Yok öyle şey! Bunların hiçbiri olmayacak... Dün ne idiyse bu ülkede yarın da aynısı olacak. Meclis geçmiş meclisten çok farklı olmayacak, siyasetçinin sadece isimleri değişecek, başka bir şey değişmeyecek... Sadece kısa süreli galibiyet havaları, mağlubiyet mahcupluğu sürecek, bir ay sonra yine her şey eski tas eski hamam olacak... Ne zamana kadar? Ne zaman ki biz toplum olarak değişip gelişeceğiz, o zaman seçim umut anlamına gelecek ve her seçim, ülkemiz ve dünya için aydınlanmanın köşe taşları olacak!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious