Seçimi nüfus sayımına çevirdiler!

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, İzmir’de cumhurbaşkanlığı seçimi, TÜSİAD ve başta ana muhalefet olmak üzere seçim isteyen siyasi partilere sert çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski bakanlardan Rıza Akçalı’nın oğlunun Manisa’daki düğününe gitmek için uçakla İzmir’e gelen Ağar, Adnan Menderes Havalimanı’nda partilileri tarafından karşılandı. Daha sonra basının sorularını cevaplayan Ağar, son bir yıldır meydanlarda erken seçim çağrısı yaptıklarını belirterek, başta ana muhalefet partisi olmak üzere diğer partilerin cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşınca erken seçim istemesinin yanlış olduğunu söyledi.

Mehmet Ağar, "Erken seçim istediğimizi bir yıldır meydanlarda söylüyoruz, miting yapıyoruz. Bunu hiç kimse yapmamış. Cumhurbaşkanlığı seçimi gelince bugünkü erken seçim taleplerini bizim dışımızdaki partiler nüfus sayımına çevirdi. Yanlış olan nokta budur. DYP Denizli’de, Adana’da, Kayseri’de ve Muğla’da dolaşırken diğer partiler Ankara’da sıcak odalarından çıkamadı. Bugün söyledikleri sözün halk nezdinde karşılığı olması çok zordur." dedi.

Erken seçim gerektiren çok sayıda sebep olduğunu öne süren DYP Genel Başkanı, "Erken seçimin yapılması için onlarca sebep vardır. Irak ve Güneydoğu meselesi, AB ile ilişkiler, tarımın içinde bulunduğu çıkmaz, esnaf ve KOBİ problemleri, işsizlik gibi onlarca konu sayabilirsiniz. Bütün bunlar varken meydana çıkamayanlar, halkla buluşamayanlar şimdi cumhurbaşkanlığı seçimine üç ay kala meseleyi kutuplaşmaya taşımaya çalışıyor. Türkiye bir daha değerler üzerinden seçim yapmayacak. Değerlerin çatışması üzerinden de bir seçim yapmayacak. Çünkü bu değerler üzerinden çatışma, sadece mevcut iktidar ve ana muhalefet partilerinin konumlarını muhafaza etmeye yarar, iktidar değişikliği getirmez." şeklinde konuştu.

TÜSİAD’ın genel seçimin zamanında olması yönündeki isteğine saygı duyacaklarını ancak her kesimin mutlu olmadığını söyleyen Ağar, "Bugünkü ekonomik düzenden TÜSİAD memnun olabilir, saygıyla karşılarım. Biz özel sektör öncülüğündeki bir ekonomik modeli savunuyoruz ancak Türkiye’de bugünkü makroekonomik modelle yola devam edemeyen kesimler vardır." dedi.

Türkiye’nin PKK ile mücadelede ABD ile işbirliği yapmasının sakıncaları olduğunu belirten Mehmet Ağar, bu durumun insiyatifin başka noktalara kayması manasına geldiğini söyledi. Türkiye’nin yıllardır bu coğrafyadaki ihtilafları çözen ve yönetme kabiliyeti olan bir ülke konumunda bulunduğuna dikkat çeken Ağar, "Osmanlı İmparatorluğu, kendi unsurları ve kendi insanlarıyla hangi meseleyi yabancılarla görüşmüşse kaybetmiştir." diye konuştu.

Ağar, basın toplantısının ardından Manisa’daki düğün törenine katılmak için havalimanından salonundan ayrıldı. Giderken davulcu ve zurnacılara 30 YTL bahşiş verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious