Seçimin ilk turu

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

C.Başkanlığı seçiminin ilk turu ne zaman yapılacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, AK Parti ve CHP Grup Başkanvekilleri ile yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun, 26 Nisan Perşembe veya 3 Mayıs Perşembe günü yapılması karlaştırıldı. Kesin karar 25 Nisan'da yapılacak TBMM Başkanlık Divanı'nda verilecek.
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı seçimi süreciyle ilgili olarak Meclis'te grubu bulunan partilerin temsilcileriyle bir görüşme yaptı. AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz ve CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'un katıldığı ve basına kapalı yapılan toplantıda TBMM Başkanı Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin sağlıklı ve huzur içinde tamamlanması için partilerden destek istedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin sadece Meclis'te bulunan partileri değil, tüm Türkiye'yi ilgilendirdiğini vurgulayan Arınç, Meclis'in saygınlığına, güvenilirliğine ve itibarına yakışır davranış sergilenmesinin önemine işaret etti. Arınç'ın, "Milletimiz bu dönemde gerginlik ve krizden çok, huzur ve sükunetli bir dönem istiyor. Biz de Meclis olarak buna en iyi şekilde karşılık vermeliyiz'' şeklinde konuştuğu öğrenildi.

Sözkonusu toplantıda, Cumhurbaşkanlığı seçim takviminin işleyeceği 26 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında yasama faaliyeti yapılmaması konusunda görüş birliğine varıldı. Turların yapıldığı günlerin grup toplantısına denk gelmesi halinde grupların yapılmaması kararlaştırıldı. İrfan Gündüz ve Haluk Koç, bu süreçte hiçbir şekilde grup toplantısı yapılmaması konusunu genel başkanlarına ileteceklerini ifade ettiler.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, Cumhurbaşkanı seçim turlarıyla ilgili olarak gruplara iki ayrı alternaif takvim sunduğu öğrenildi. Sunulan ilk alternatife göre, ilk tur 26 Nisan Perşembe, ikinci tur 1 Mayıs Salı, üçüncü tur 8 Mayıs Salı, son tur da 15 Mayıs Salı günü yapılacak.

İkinci alternatifte ise ilk turun 3 Mayıs Perşembe, ikinci turun 7 Mayıs Pazartesi, üçüncü turun 11 Mayıs Cuma, son turun da 15 Mayıs Salı günü yapılması öngörülüyor. Her iki teklifte de son tur 15 Mayıs'ta yapılacak. Turların ne zaman başlayacağı, partilerin gruplarıyla istişarelerinin ardından 25 Nisan günü yapılacak TBMM Başkanlık Divanı toplantısında kesinlik kazanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious