Seçimin kesin sonuçları yarın açıklanıyor

Seçimin kesin sonuçları yarın açıklanıyor.11121
  • Giriş : 25.07.2007 / 20:50:00

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, 23. dönem milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın, şu ana kadar kendilerine gelen bir itiraz olmadığını, sonuçları yarın saat 17.00'de açıklayacaklarını aktardı. Aydın, YSK'ya gelişinde seçim sonuçları ile ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Aydın, sonuçlarla ilgili şu ana kadar kendilerine ulaşan bir itiraz olmadığını, bazı illerde birkaç tane itiraz olduğunu belirtti. Aydın, "Dün (önceki gün) akşam barajı aşan partileri duyurduk. Yasaya göre itiraz süreleri var, bugün (dün) saat 14.00'e kadar. İlçe seçim kurullarının ise yarın (bugün) saat 17.00'ye kadar itiraz süreleri var. Bunları beklersek kesin sonuçları perşembe günü saat 17.00'de açıklamamız gerekir." dedi. Kesin seçim sonuçlarının yarına yetişmesi durumunda Meclis'in, sonuçların TRT aracılığıyla ilan edilmesini takip eden beşinci gün yani 31 Temmuz'da çağrısız olarak toplanması gerecek. Meclis açıldıktan sonra en önemli gündem maddelerinden biri de Cumhurbaşkanı seçimi olacak. Türkiye'nin sandık başına gittiği 22 Temmuz seçimi eski seçimlere göre oldukça sakin ve olaysız geçti.

Seçimi izlemek üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) seçim Gözlem Heyeti Başkanı Luc Van den Brande, seçimlerin iyi şekilde organize edilmiş, düzenli ve profesyonel bir tarzda yürütüldüğünü belirtti. Sayımlar sırasında her şeyin şeffaf yapıldığını da söyleyen Brande, "Diğer üye devletlerin de sayımı bu kadar açık ve şeffaf yapmasını isterdik." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious