Seçimin maliyeti 489 milyon YTL

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Türkiye 22 Temmuz'da yapılacak seçime kilitlenirken, seçim maliyeti konusunda Maliye Bakanlığı'nın ödeneği YSK bütçesine aktardığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye 22 Temmuz'da sandık başına gitmeye hazırlanırken, yapılacak genel seçimin maliyeti 104 milyon YTL olarak hesaplandı. Bu orana siyasi partilere yapılacak 385 milyon YTL'lik Hazine yardımı eklendiğinde maliyetin 489 milyon YTL'yi bulması bekleniyor.
Yüksek seçim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre, sözkonusu ödenek YSK'nın 2007 yılı bütçesine konuldu. 17 Ekim'de TBMM'ye sunulan 2007 yılı bütçe tasarısı hazırlanırken Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'nın milletvekili seçimlerinin ekonomiye maliyeti konusunda ayrıntılı bir çalışma yaparak, bu maliyeti bütçeye yansıttıkları anlaşıldı. Bu çerçevede yapılan değerlendirmelerde genel seçimlerin maliyetinin en az 104 milyon YTL olacağı hesaplanarak bu para YSK'nın bütçesine aktarıldı. Seçimlerde siyasi partilere Hazine yardımı kapsamında ise toplam 385 milyon YTL'lik kaynak ayrıldı. Önceki yıllara göre 3 katı artırılan ödenekten, AKP 153.3 milyon YTL, CHP 86.7 milyon YTL, DYP 42.7 milyon YTL, MHP 37.4 milyon YTL ve Genç Parti ise 32.4 milyon YTL pay alacak. Hazine yardımının ilk bölümü Ocak'ta partilere ödendi. Paranın geri kalan bölümü ise önümüzdeki günlerde partilere dağıtılacak. Bu arada Cumhurbaşkanlığı seçim sandığının da aynı gün halkın önüne konulma ihtimali ek ödeneğin Maliye'nin gündemine gelmesine yol açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious