Seçimin tanıtım faturası 3 milyon YTL

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

artiler ve adayların tanıtımını içeren afişlerle bayraklar için yaklaşık 3 milyon YTL harcanacağı hesaplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kasım 2002’de yapılan seçimlerde partiler ve adayların tanıtımını içeren afişlerle bayraklar için yaklaşık 1.5 milyon YTL para harcanırken, bir araştırmada bu seçimlerde 3 milyon YTL harcanacağı hesaplandı.

22 Temmuz’da yapılacak seçimler için partilere aday adaylığı başvuruları tüm hızıyla devam ederken, partiler ve il teşkilatlarında tanıtım hazırlıklarına başlandı. Partiler, bu seçimde de tüm cadde ve sokakları bayrak ve afişlerle donatacak. ATO tarafından hazırlanan rapora göre, 2002 yılı Kasım ayı seçimleri için partiler ve adaylarının propaganda amacıyla yaptığı harcamalar yaklaşık 1.5 milyon YTL’yi buldu. 22 Temmuz’da yapılacak seçimlerde bu miktarın, 3 milyon YTL’ye ulaşması bekleniyor. ATO raporunda, milyonlarca bayrak ve afişin cadde ve sokaklara asılmasının önemli bir çevre kirliliğine neden olunacağına dikkat çekilerek, partilere ve adaylara uyarılarda da bulundu.

MATBAACILIK SEKTÖRÜ:

İstanbul Matbaacılar ve Ciltçiler Odası Başkan Yardımcısı Orhan Öztürk, seçimde sektörlerinin yüzde 60-70 arasında büyüme kaydedeceğini bildirdi. Öztürk, Hürriyet’e, "Adaylıklar kesinleştikten sonra matbaaların iş yükünün katlanacağını tahmin ediyoruz. Ancak, ajanslar aracılığıyla matbaalara ulaşan işler, kar marjımızın düşük olmasına neden olacak. Esnafımız seçimlere büyük umut bağladı" dedi. Seçimlerde bazı adaylar kazanacak bazıları kaybedecek, ama milyon YTL’lik bütçeden bazı sektörler önemli bir pay alacak. ATO raporunda, adaylar kaybetse de kampanyadan kazançlı çıkacak sektörler şöyle sıralanıyor: Reklamcılar, davul zurnacılar, lokanta, pasta ve kahvehaneler, matbaacılar, kamuoyu yoklaması yapan şirketler, oteller, taşıma şirketleri, otobüs firmaları, kurye şirketleri, taksiciler, bayrakçılar, naylon baskıcılar, baloncular, çiçekçiler, ses tesisatçıları, telefon şirketleri, kumaşçılar, araba kiralama şirketleri, akaryakıt bayiileri, seyyar satıcılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious