Seçimler zamanında yapılsın

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Ömer Sabancı ve Mustafa Koç ortak tavırla erken seçime karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki lider, CHP’ye kısa vadeli bakış açısıyla yapılan muhalefetin ülkeye zarar verdiği mesajını gönderdi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜ- SİAD), 2006 yılı Üçüncü Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında, Türkiye’nin gündemine ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Sabancı, hem hükümet hem muhalefete mesajlar gönderdi. “Dünya konjonktürü önümüze yeterince sorun ve engel çıkarmaktadır. Bir de biz kendimizi engellemeyelim. Olgunluk sınavındayız” diyen Sabancı, “2007 yılında ekonomik ve siyasal istikrar içinde reformlar kararlılıkla sürdürüldüğü ve açık müzakere başlıklarında hızlı uyum perspektifiyle hareket edildiği takdirde, 2008 ve sonrasında Türkiye’nin önü dikkate değer biçimde açılacaktır” şeklinde konuştu.

SORUMLULUK ÇAĞRISI

Sabancı, sorumluluk çağrısı yaptığı konuşmasında çeşitli çevrelere, “olgunluk sınavı” 7 mesaj gönderdi. İşte mesajlar: nCumhurbaşkanlığı seçimleri toplumsal uzlaşma içinde gerçekleştirilmelidir. Bu yalnızca devlet organlarının sağlıklı çalışması açısından değil, toplumsal huzur açısından da önemli bir noktadır. n Genel seçimler zamanında yapılmalıdır. Türkiye, önüne çıkan her dönemsel sorunu erken seçime başvurarak çözme alışkanlığından kurtulmalıdır. nHükümet, reformlar ve AB konusunda aktif bir icraat sergileyerek genel seçimlerin zamanında yapılmasını ülke yararına kullanmalıdır. nMali disiplinden taviz verilmemeli, özerk kurumların ekonominin makro hedeflerini gerçekleştirme konusundaki çabalarına destek verilmeli. n Hükümet ülkede zaman zaman tedirginlik yaratan konuların gündemi işgal etmesine engel olmalıdır. Toplumun geniş kesimlerinde laiklik konusunda kaygı uyandıran kimi çıkışların yarattığı atmosfere, bir de kamu yönetiminde liyakat ve becerinin ikinci plana atıldığı görünümünü veren kadro seçimleri eklendiğinde ortaya sıkıntı verici bir tablo çıkmaktadır. n Kısa vadeli bakış açılarıyla yürütülen muhalefetin, orta ve uzun dönemde Türkiye’nin ulusal çıkarlarına zarar verdiği gözden kaçırılmamalıdır. n AB ile ilişkilerde tüm kesimler duygusallıktan uzak, uzun vade ve soğukkanlı bir bakış açısıyla konuya yaklaşmalıdır.

2007 ZOR YIL OLACAK

TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç da genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Sabancı ile paralel görüş açıklarken 2007’ye ilişkin karamsar bir tablo çizdi. Koç, “Bugün itibarıyla elimizde bulunan bütün veriler, 2007’nin zor bir yıl olacağını gösteriyor” dedi. Koç, “Mevcut kartların karıştırılıp, yeniden dağıtılacağı bir yıl olması olasılığının” öne çıktığını belirterek, Türkiye’ye bakıldığında ise 2008 ve sonrasında nasıl bir Türkiye’de yaşanılacağının, 2007 yılındaki gelişmeler tarafından büyük ölçüde belirleneceğini görebildiklerini kaydetti.

HER TÜRLÜ ŞOKA HAZIRLIKLIYIZ

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, işadamlarının ekonomiye ilişkin kaygılarına, “Türkiye dışarıdan ve içeriden gelecek her türlü şoka karşı hazırlıklı bir ülkedir” sözleriyle karşılık verdi. Gül, ekonomik çevrelerle siyasi otoritenin biraraya gelip görüştükleri zaman, sorunların daha kolay aşılacağına olan inancını dile getirerek, günümüzde ekonomik istikrarı siyasi istikrardan ayrı düşünmenin imkânsız olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu bakımdan şanslı olduğunu ifade eden Gül, “Kısır koalisyon çekişmeleri, popülist politikalar artık geride kaldı. Türkiye, ayağına dolanan bu menfi gündemlerden kurtulmuştur. Artık Türkiye’nin önünün açık olduğuna inanıyorum” diye konuştu. Gül, basına kapalı toplantıda da işadamlarının cari açıkla ilgili kaygılarına, “Merak etmeyin. Çok büyük yabancı sermaye girişi var. 2007’de çok daha büyük giriş olacak” dedi.

YİK’TEN NOTLAR...

TANGO İKİ KİŞİLİKTİR

TÜSİAD’ın Ankara’daki 2006 yılı 3’üncü Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı, geçen yıllara göre bu kez oldukça renkli ve tartışmasız geçti.

YİK kulislerine gelince, işadamları, perşembe akşamı kokteylde hem hükümetin hem de muhalefetin nabzını tuttular. YİK’te ise onur konuğu Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü hem açık hem de basına kapalı toplantıda dinlediler.

Sabancı ile Koç, konuşmalarında geçen yılın aksine bu yıl hükümete fazla yüklenmedi ama temkinli uyarılar yaptılar. Cumhurbaşkanlığı için toplumsal uzlaşma istediler, erken seçime kırmızı ışık yaktılar. Böylece CHP’nin bu yöndeki beklentisine de olumsuz cevap verdiler.

Bir ara CHP Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ve CHP’li arkadaşları TÜSİAD’ın iki başkan yardımcısı Cem Duna ve Pekin Baran ile hararetli tartışmalara giriştiler. “Biz erken seçim isteyerek 2007’nin ikinci yarısını kurtarmak istiyoruz. Bunun için de TÜSİAD gibi sivil toplum örgütlerine çağrı yaptık” diyen Özyürek’e Pekin Baran şu ilginç cevabı verdi: İyi ama tango iki kişilik danstır. Tek kişi ile yapılmaz.

Basına kapalı toplantıda, Gül, ilginç ipuçları verdi. “Cumhurbaşkanlığı için herkesin beğeneceği bir sürpriz isim olacak. Gerilmeye gerek yok” dediği belirtilen Gül’ün şu mesajları ilettiği anlatıldı: “Önemli olan tek partinin iyi işler yapmasıdır. 2007’de seçimi kaybetme pahasına da olsa seçim ekonomisi uygulamayacağız. Mali disipline devam edeceğiz.”

Gül, gelecek yılın kazanç yılı olacağını söylerken, Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye’de hep tartışma konusu olduğunu belirtti ve “Özal’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi de hatırlarsınız çok tartışıldı. O dönemde ben Refah Partisi milletvekiliydim. O tartışmalara rağmen gidip Meclis’te oy kullandım” dedi.

Yine basına kapalı toplantıda TÜSİAD üyeleri, Koç Strateji ve Planlama Grup Başkanı Tamer Haşimoğlu’undan 2007 risk ve avantajları, Pekin Baran ile Cem Duna’dan AB ilişkileri, Yıldırım Aktürk’ten tarım, Kayseri Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Boydak’tan KOBİ’lerin durumu ve Oktay Varlıer’den de turizm ile farklı konularda sunumlar dinlediler.

Varlıer, Atatürk Havaalanı’nda deve kesilmesinin imaj zedelenmesine yol açtığını ve yurtdışında Türkiye’nin imajını yerle bir ettiğini belirtirken, havaalanı inşaatını üstlenen TAV’ın Başkanı Hamdi Akın, bu yöndeki sorularımıza, “Deve olayı çok komikti. Havaalanını yaparken burada bir gün bir deve kesileceğini söyleseler inanmazdım” diye düşüncelerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious