Seçimlerde, Gül tek aday

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Cumhur için ilk tur oylama, yarın tekrar yapılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı için ilk tur oylama, yarın tekrar yapılacak.

CHP'nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesinin verdiği karar nedeniyle, Cumhurbaşkanı seçim turlarının tarihi yeniden belirlenmişti.

Buna göre, TBMM Genel Kurulu, yarın saat 11.00'de Meclis Başkanı Bülent Arınç başkanlığında toplanarak, 11. Cumhurbaşkanı için ilk tur oylamayı tekrar yapacak.

AK Parti Kayseri Milletvekili, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, seçimde tek aday olarak bulunuyor. AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay'ın, 27 Nisanda yapılan ilk tur oylamada, seçimlere geçilmeden çekilmesi üzerine Gül, tek aday kalmıştı.

Gizli oylamayla yapılacak seçimde, milletvekilleri, seçim bölgelerine göre sırayla, Genel Kurulda hazırlanan kabinlere girerek oylarını kullanacak.

Anayasanın, Cumhurbaşkanı seçimini düzenleyen 102. maddesine göre, ilk turda seçilebilmek için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 oy aranacak. Bu turda hiçbir adayın bu çoğunluğa ulaşamaması durumunda, ilk tur 9 Mayıs Çarşamba günü tekrarlanacak. Birinci turda toplantı yeter sayısı olarak 367'nin sağlanması, ancak cumhurbaşkanının seçilememesi halinde, 9 Mayısta ikinci tur yapılacak. Bu turda da seçilebilmek için, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 aranacak.

İkinci turda Cumhurbaşkanı seçilememesi halinde, 12 Mayısta üçüncü tur oylamaya geçilecek. Üçüncü turda, üye tam sayısının salt çoğunluğunun (276) sağlanması gerekiyor. Bunun sağlanmaması halinde ise son tur oylama, 15 Mayıs Salı günü yapılacak. Bu turda en çok oyu alan, Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious