Seçimlerde bağımsız patlaması

Seçimlerde bağımsız patlaması.9595
  • Giriş : 12.06.2007 / 08:57:00

22 Temmuz genel seçiminde bağımsız aday patlaması yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YSK'nın açıkladığı geçici aday listelerine göre 764 bağımsız aday seçime giriyor.

22 Temmuz milletvekili genel seçimlerinde 7 bin 535 milletvekili adayı bizlerden oy isteyecek, projelerini anlatacak. Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı geçici aday listelerine göre, seçime katılacak 14 siyasi parti, 85 seçim çevresinde 6 bin 771 kişiyi aday gösterdi, 764 aday da bağımsız olarak seçime giriyor. Milletvekili adaylarının bine yakını ilkokul mezunu!

Bağımsız olmayı tercih ettiler
DTP bağımsız aday gösterme kararı aldıktan sonra artan bağımsız milletvekili adaylarının sayısı 764'e çıktı. 3 Kasım 2002 seçimlerine ise 190 aday bağımsız olarak seçime girmek istemişti. İllere göre dağılımda ise 70 milletvekili çıkaran İstanbul, 157 adayla Türkiye genelinde en fazla bağımsız adayın seçime katılacağı il oldu. Ankara ve İzmir'de ise 40'ar aday, Diyarbakır'da ise 36 kişi, listelerde bağımsız aday olarak yerini aldı.
Geçen seçimde İstanbul'da 25, Ankara'da 10, İzmir'de üç, Diyarbakır'da yalnızca beş bağımsız aday vardı.

Genel başkanlar var
Eski Başbakan Mesut Yılmaz Rize, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Sivas, eski ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras İstanbul, eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Mardin, eski Güçlü Türkiye Partisi Genel Başkanı Tuna Bekleviç Edirne, eski EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel İzmir'den aday oldular. Eski bakanlardan Mustafa Kul Erzincan'dan, Metin Gürdere Tokat'tan ve eski DTP Eşbaşkanı Aysel Tuğluk da Diyarbakır'dan aday oldu.
Kamuoyunda 'Yıldız Hemşire' olarak bilinen, şehit astsubay Murat Namdar'ın eşi Yıldız Namdar ve eski İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal Diyarbakır'dan, şair Şükrü Erbaş ve Ankaralı Namık olarak tanınan şarkıcı Namık Uğurlu da Ankara'dan seçime katılacaklar.
Bazı illerde seçilecek milletvekili sayısının bile çok üzerinde bağımsız aday seçimlere girerken, Sinop, Bayburt ve Kırıkkale bağımsız aday çıkarmadı.


Çok sayıda ilkokul mezunu
Eğitim durumlarına bakıldığında ise ilk sırayı yüksekokul mezunları alıyor. Geçici aday listelerinde çoğunluğunu avukat ve mühendislerin oluşturduğu 4 bin 192 yüksekokul mezunu bulunuyor. Adayların 2 bin 396'sı ortaöğretim, 947'si ise ilkokul mezunu.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious