'Seçimlerden önce 301 değişmez'

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times (FT) gazetesine konuşan Türkiye'nin Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır, TCK'nin tartışmalı 301. maddesinin seçimlerden önce değişmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daimi Temsilci Bozkır, Türkiye ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınmasına Ankara'nın "sakin ve profesyonel bir şekilde" karşıladığını söyledi. Bozkır, "Bu Türkiye'nin AB ilişkilerine devam ettirmek istemesinin bir göstergesi." dedi.

Brüksel, Ankara ile müzakereleri 8 başlıkta askıya almasına rağmen Türkiye, yasaları AB standartlarına çekmek için çalışma başlattı. Geçen hafta 150'den fazla üstdüzey yetkiliyi toplayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ülkeyi AB üyeliğine hazırlamak için gerekli yasama planlarının hazırlanması talimatı vermişti. Daimi Temsilci Bozkır, 2013'e kadarki yasa çalışmalarına ilişkin planın bu ay sonuna kadar çıkabileceğini belirtti.

Bununla birlikte Bozkır, Brüksel-Ankara hattında soruna neden olan TCK'nin 301. maddesinin seçimlere kadar değiştirilmeyeceğini kaydetti. Daimi Temsilci, yargının 301. maddeye ilişkin içtihat oluşturmasının yasayı değiştirmekten daha etkili olacağını söyledi.

Gazete, Türkiye'nin yasalarını AB standartlarına çekmek için yaptığı girişime AB'nin memnuniyetle karşıladığını yazdı. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Türkiye'nin reformları devam ettirme kararından memnunuz." dedi.

Daimi Temsilci Bozkır, Almanya'nın dönem başkanlığı sırasında pekçok konuda müzakere başlığının açılmasını beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious