Seçimleri 4 yıla düşüren teklife 367 oy

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Anayasa değişikliği paketinin 2. tur oylamasında, “Milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını” öngören 1. maddesi, 65 ret oyuna karşı, 367 oyla kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa Değişikliği paketinin 2. tur oylamasında, “Milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını” öngören 1. maddesi, 65 ret oyuna karşı, 367 oyla kabul edildi.

Genel Kurulda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin, Salih Kapusuz, Faruk Çelik, Eyüp Fatsa ve İrfan Gündüz, ANAVATAN Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu ile 354 milletvekilinin Anayasanın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin ikinci tur oylamasına devam edildi.

Anayasa değişiklik paketinin 2. tur oylamasına 439 milletvekili katıldı. Milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını öngören birinci madde, 65 ret oyuna karşılık 367 oyla kabul edildi. Oylamada 3 oy boş çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı.

Görme özürlü olan AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa'nın yardımıyla oyunu kullanırken, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Özlek son anda oylamaya yetişti.

Birleşimi yöneten Meclis Başkanı Bülent Arınç, geç kalan milletvekilleriyle ilgili uyarıda bulunurken, “Arkadaşlarınızı burada tutun” dedi.

Bu arada, bağımsız milletvekillerinden Fuat Geçen, Süleyman Bölünmez, Memduh Hacıoğlu, Ümmet Kandoğan ile DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan da oylamaya katıldıkları gözlendi.

ANAVATAN'lı milletvekilleri oylamaya katılırken, Genel Başkan Erkan Mumcu, DYP Lideri Mehmet Ağar ve CHP Lideri Deniz Baykal ise Genel Kurula gelmedi.

Genel Kurulda, Anayasa değişiklik paketinin ikinci maddesinin gizli oylamasına başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious