Seçimlerin mutlak galibi Muslukçu Joe

Seçimlerin mutlak galibi Muslukçu Joe.15265
  • Giriş : 31.10.2008 / 10:40:00

Barack Obama ve John McCain ABD'nin 44'ncü başkanı olmak için kıran kırana bir mücadele veriyor ancak seçimde kim kazanırsa kazansın en karlı çıkan isim belli oldu: Joe the Plumber.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan medyasında "Joe the Plumber (Muslukçu Joe)" diye anılan Samuel Joseph Wurzelbacher. McCain ve Obama arasında 15 Ekim günü gerçekleşen son televizyon açıkoturumunda adının bolca geçmesi Joe'nun hayatını değiştirdi. İki hafta öncesine kadar sıhhi tesisat işi yapan Joe, şimdi Sarah Palin ve John McCain ile beraber başkanlık seçim kampanyalarında eyalet eyalet dolaşıyor, televizyonlara politik konularda yorumlar yapıyor.

Önceki gün "Barack Obama'yı, İsrail'i haritadan silmek istemekle" itham eden "Muslukçu Joe", şimdi de Ohio eyaletinin yaşadığı bölgesinden 2010 yılında Amerikan Kongresi'ne milletvekilliği adaylığını gündemine aldı.

Dünden beri Muslukçu Joe'ya ulaşmaya çalışan Amerikan medyası ise, artık doğrudan kendisine ulaşamıyor. Çünkü Joe Wurzelbacher'in dünden itibaren medya randevularını ayarlayan bir hakla ilişkiler sekreteri bulunuyor. Muslukçu Joe'nun Washington yolu öyle görünüyor ki, Amerikan halk müziği olan "country" müziğin kalbi Nashville şehrinden geçecek. Politico gazetesinde yer alan bir habere göre, Muslukçu Joe, burdaki bir menacerlik şirketi ile sözleşme imzaladı. Artık bütün, medya buluşmaları, televizyon programlarına katılma, röportaj verme bu şirket aracılığıyla ücretli gerçekleşebilecek. Amatör olarak müzikle uğraşan Joe'nun gündeminde bir de "country müzik" albümü var. Joe'nun yapacağı "country" albüm, 4 Kasım'da seçilecek başkanın yemin ederek göreve başlayacağı 20 Ocak 2009 gününe yetişecek. Destekçileri de, "joewurzelbacher2010" adlı web sitesi ile, Joe için imza toplamaya başladılar bile. Sloganları ise, "Washington'un çatlaklarını tamir et".

Obama'ya soru sordu, hayatı değişti

Wurzelbacher'in kaderi 11 Ekim günü değişti. Ohio eyaletinin Holand şehrindeki Joe, evinin önünde oğluyla Futbol oynarken, Demokrat aday Barack Obama'nın bölgeye geldiğini gördü. Kalabalığa karışan Joe, bir anda Demokrat adayı karşısında bulunca, Obama'nın vergi planının kendisine etkisini sordu. Obama ile Joe arasında ayaküstü 3 dakika kadar süren bu sohbet, 4 gün sonraki açıkoturumda John McCain tarafından gündeme getirildi. McCain, rakibinin vergi planının Muslukçu Joe'nun durumunu daha da kötüleştireceğini savundu. Daha sonra her iki aday da canlı yayında Joe'ya hitap ederek onun şahsında orta sınıfın vergi politikalarından nasıl etkileneceğini anlatmaya başladı. Daha açıkoturum devam ederken, Amerikan medyası bu en önemli açıkoturumda adı onlarca kez geçen Joe'nun kim olduğunu araştırmaya başlamıştı bile. Joe, kendisine ulaşmayı ilk başaran AP muhabirine aynı gece, açıkoturumda her iki adayın da durmadan kendine hitap etmesini "sürreal" bulduğunu ifade etmişti. İlk gün kime oy vereceğine karar vermediğini ifade eden Joe'nun, Cumhuriyetçi partili olduğu ve önseçimlerde McCain'e oy verdiği ortaya çıktı. Sıhhi tesisat işinin yasal lisansının bulunmadığı da... Ancak bunlar Muslukçu Joe'nun önünü kesmedi. Bir anda karşısına çıkan şöhretin nimetlerinden yararlanıyor artık. Obama'nın vergi politikası yerine ise, İsrail politikasını konuşuyor. Muslukçu Joe, Washington'a yürüyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*